Libyjský diktátor Kaddáfí žádal svého nepřítele, Izrael, ať mu pomůže zachránit režim | Reflex.cz
nahoru

Libyjský diktátor Kaddáfí žádal svého nepřítele, Izrael, ať mu pomůže zachránit režim

Daniel Baret15. dubna 2016 • 12:45
Libyjský diktátor Kaddáfí žádal svého nepřítele, Izrael, ať mu pomůže zachránit režim
foto: Profimedia.cz

V létě roku 2011 se odehrála neobvyklá diplomatická akce. Libyjský diktátor Mummar Kaddáfí se přes zprostředkovatele obrátil na svého úhlavního nepřítele, Izrael, aby pomohl zastavit nálety NATO na Libyi. Prý varoval svět, že jeho pád zemi rozvrátí a mohl by ohrozit i Evropu. Izrael a Severoatlantická aliance volání vůdce nevyslyšely, Kaddáfí byl v říjnu 2011 zabit a jeho režim pod 42 letech padl.

Podle středeční zprávy izraelského armádního rozhlasu (říká se mu Galatz) jeden zahraniční velvyslanec tlumočil v roce 2011 izraelské vládě Kaddáfího vzkazy, aby letadla NATO neútočila na jeho pozice, protože po vítězství povstalců upadne země do chaosu a to by mohlo ohrozit i Evropu. Izrael byl požádán, ať přesvědčí Francii a USA, aby s útoky přestaly. Vláda v Jeruzalémě to ale odmítla.  

Tajná válka v Libyi: Britské speciální síly útočí na islamisty. Ti unesli loni i…

Odhad diktátora byl v tomto směru správný. Před několika dny i americký prezident Barack Obama uznal za svou největší chybu v úřadě, že neexistoval žádný plán a nápad, co bude s Libyí po pádu Kaddáfího.

Tyto informace ukazují na to, že Kaddáfí se v té době ocitl v podstatě v neřešitelné situaci, protože za doby své vlády často napadal a urážel Izrael a hovořil o něm pouze jako o „sionistické entitě“. Bylo proto jasné, že Izrael mu nijak nepomůže.

Před pěti lety Západ udeřil na Libyi, svrhl Kaddáfího…
JAROSLAV ŠAJTAR 18. března 2016 • 10:03

Před pěti lety Západ udeřil na Libyi, svrhl Kaddáfího…

Muammar Kaddáfí byl povstalci dopaden v říjnu 2011 u jeho rodného města Syrta právě po jednom z náletů letadel NATO na jeho automobilový konvoj. Po náletu se schoval do odpadové roury, ale moc si nepomohl. Povstalci ho našli, zlynčovali a na místě zastřelili. Pochován byl na neznámém místě.  

Kaddáfí se zmocnil vlády nad Libyí pomocí puče v roce 1969. Významnou vojenskou spolupráci s jeho režimem udržovalo například komunistické Československo.

Izraelizace Evropy je tady. Skousneme ji?
Jiří X. Doležal 23. března 2016 • 08:16

Izraelizace Evropy je tady. Skousneme ji?

Daniel Baret


Klíčová slova: Libye, kaddáfí, izrael


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější