Tajná válka v Libyi: Britské speciální síly útočí na islamisty. Ti unesli loni i českého občana | Reflex.cz
nahoru

Tajná válka v Libyi: Britské speciální síly útočí na islamisty. Ti unesli loni i českého občana

Daniel Baret26. března 2016 • 07:30
Islamisté a antiislamisté jsou bratři. Rozumu moc nepobrali, fanatismus prozrazuje slabost
Islamisté a antiislamisté jsou bratři. Rozumu moc nepobrali, fanatismus prozrazuje slabost
• foto: 
profimedia.cz

Příslušníci britských speciálních sil z jednotek SAS společně s vojáky z Jordánska provádějí operace proti bojovníkům Islámského státu v Libyi. Jedná se o tajnou operaci, ale podle informací několika blízkovýchodních médií ji potvrzují zdroje z královského paláce v Jordánsku.

V Libyi džihádisté hlásící se k Islámskému státu ovládají pobřeží dlouhé více než 200 kilometrů kolem města Syrta a také přilehlé území ve vnitrozemí. Největším problémem je, že podnikají nájezdy na ropná i pole a terminály a tím eliminují těžbu této suroviny. Islámský stát v Libyi se loni v březnu přihlásil také k únosu českého občana Pavla Hrůzy z ropného naleziště Al-Ghání, jež se nachází jižně od Syrty.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Čeká Ukrajinu libyjská cesta?
Jiří X. Doležal 13. července 2015 • 10:25

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Čeká Ukrajinu libyjská cesta?

Web middleeasteye.net v pátek ráno informoval o tom, že získal dokumenty, které popisují schůzky jordánského krále Abdalláha II. s americkými kongresmany, kde se nasazení britských a jordánských speciálních sil v Libyi probíralo. Potvrdily to i zdroje z královského paláce.

Podle Abdalláha se svět při boji s terorismem ocitl ve „třetí světové válce“.

Už minulý týden musel britský premiér David Cameron čelit dotazům, zda se jeho země skutečně účastní tajné války v Libyi. Cameron již předtím v Dolní sněmovně úplně nevyloučil podobné nasazení vojáků v této severoafrické zemi. Teď hovoří konkrétní informace o tom, že britských vojáků je v Libyi tisíc a mají být součástí plánované mezinárodní mise, která bude čítat kolem 6 tisíc vojáků. 

Sobotkova vláda zvládá migrační krizi dobře, poplivejte mne!
Jiří X. Doležal 27. října 2015 • 01:10

Sobotkova vláda zvládá migrační krizi dobře, poplivejte mne!

Jak se objevilo v britských médiích, v únoru prováděla britská letadla průzkumné lety nad Libyi. Mluvčí britského ministerstva obrany ke zprávám o „tajné válce“ řekl: „Nebudeme komentovat operace speciálních sil.“

Otázkou je, čeho vlastně britské speciální síly v Libyi mohou dosáhnout, protože nejsou určeny a uzpůsobeny k tomu, aby dlouhodobě ovládaly a kontrolovaly nějaké území. Mohou ale zlikvidovat špičky Islámského státu v zemi a pomoci při navádění při leteckých úderech.

Největším problémem ale je, že Libye se po pádu diktátora Muamara Kaddáfího propadla do naprostého chaosu, má dvě vlády, část území ovládá Islámský stát, část milice Tuaregů a jižní regiony ozbrojenci kmene Tebu. Situace je naprosto nepřehledná a nastolit jednotu v zemi je spíše iluze.

Daniel Baret


Klíčová slova: Libye, SAS, kaddáfí


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější