JIŘÍ X. DOLEŽAL: Čeká Ukrajinu libyjská cesta? | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Čeká Ukrajinu libyjská cesta?

Jiří X. Doležal13. července 2015 • 10:20
Nedělní poklid ukrajinského města Mukačeva - kdysi součásti Podkarpatské Rusi, tedy prvorepublikového československého státu - narušila válka.
Nedělní poklid ukrajinského města Mukačeva - kdysi součásti Podkarpatské Rusi, tedy prvorepublikového československého státu - narušila válka.
• foto: 
ČTK

 Včerejší události v Mukačevu ukázaly v plné nahotě, že i zde v Evropě může dojít ke zhroucení státu, ke kolapsu státního systému. Pokud se Putinovi podaří držet hybridní válku s Ukrajinou, skončí ta země jak Lybie!

Nedělní poklid ukrajinského města Mukačeva - kdysi součásti Podkarpatské Rusi, tedy prvorepublikového československého státu - narušila válka. Pravý sektor - neonacističtí militanti, placení jednou zájmovou skupinou, se střetl pomocí samopalů a granátů s militanty místního poslance, který je vedle výkonu svého mandátu také hlavou místní mafie a plně ekonomicky kontroluje oblast.

Připomínám - Mukačevo je coby doplivnul od slovenských hranic, a Slovensko, to už skoro jsme my. Nestalo se tak na východní Ukrajině zmítané hybridním vojenským útokem Putinových vojáků, dvě soukromé armády po sobě střílely na západě země, v podstatě u našich sousedů.

Zdá se, že ukrajinský stát je tak vyčerpaný díky hybridní válce s ruskými útočníky, že přestává fungovat, a větší váhu než státní moc mají v různých částech Ukrajiny nejrůznější lokální satrapové, kteří disponují vlastními armádami, či alespoň skupinami dobře ozbrojených a bojechtivých militantů.

Ukrajina slábne nejen kvůli obrovským nákladům spojených s válkou. Také kvůli stovkám tisíc vnitřních uprchlíků a chaosu ukrajinská ekonomika nefunguje. A tak samozřejmě slábne i moc jejích oficiálních struktur včetně ozbrojených sil. Na bojovníky v Mukačevu poslal Kijev obrněné transportéry. Podobný stav, kdy region ovládají místní Satrapové vybavení těžce vyzbrojenými „ochrankami“ a dostanou se do ozbrojeného konfliktu s jinými Satrapy, se ale může přihodit na celé řadě míst totálně prokorumpované Ukrajiny. A Kijev nemá dost vojenské síly ani na boj s ruskými „turisty“ v ruských tancích na východě Ukrajiny, natož k tlumení kmenových válek soukromých armád oligarchů.

Proto zcela reálně hrozí, že se v době vcelku dohledné Ukrajina jako území pod správou Kyjeva rozpadne do jednotlivých malých knížectví ovládaných místními oligarchy, propojené zcela nepřehledným a nepochopitelným předivem jejich vzájemných osobních animozit. A že se z Ukrajiny stane taková malá evropská Libye. Rozpadlý stát bez centrální moci ovládaný kmenovými milicemi. Systém, jaký byl u nás naposledy za třicetileté války.

Takže už je to tady, i u nás. Z Prahy je to totiž do Mukačeva jen pár hodin jízdy autem směrem na východ.

 


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější