Filipíny tradiční a krvavé: na Velký pátek si místní připomněli ukřižování | Reflex.cz
nahoru

Filipíny tradiční a krvavé: na Velký pátek si místní připomněli ukřižování

ČTK, Tereza Stonišová25. března 2016 • 13:05
Filipíny
Filipíny
• foto: 
AP/Aaron Favila

Několik desítek lidí se dnes na Filipínách nechalo přibít na kříž při tradičním rituálu, jímž si každoročně tamní věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista na Velký pátek. Informovala o tom agentura AFP. Katolická církev tento krvavý rituál neschvaluje, ale respektuje ho.

Ve městě San Fernando na severu země učinil jeden z ukřižovaných svou oběť za mír v Belgii a dalších zemích, které se v poslední době staly cílem teroristů vraždících ve jménu Islámského státu (IS). Ruben Enaje se přitom nechal letos přibít na kříž již potřicáté.

 

Velikonoce!
Radek Bajgar 24. března 2016 • 09:10

Velikonoce!

Rituál provádí na silně katolických Filipínách každý rok několik desítek lidí za přihlížení desetitisíce diváků, včetně zahraničních turistů. Lidé jdou procesím a bičující se přitom do krve, propichují si různé části těla a vlečou těžké kříže.

"Vím, že mi nevěříte, ale Bůh mi pomohl zotavit se z deprese," vysvětlil svou oběť devětapadesátiletý rybář Willy Salvador zpravodaji AFP. A dodal, že toto je způsob, jímž mu chce poděkovat za své uzdravení.

 

Omyl na Miss Universe. Moderátor korunoval špatnou dívku, ta pak musela vítězce předat …

Podle Clara Tolentina z obce San Juan jsou ukřižování a bičování součástí kulturní tradice na Filipínách. Na toto souostroví přivezli katolickou víru španělští kolonizátoři v 16. století; dnes se k ní hlásí asi 80 procent ze 100 milionů obyvatel Filipín.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: filipíny, kristus, velikonoceDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,290
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější