nahoru

Tablet pro slepé? Díky nové technologii ano

pet 25. března 2016 • 07:21
Tablet pro slepé? Díky nové technologii ano
foto: BLITAB Technologies

Rakouský startup přišel s inovací, která umožňuje zrakově postiženým využívat tablet. Nová technologie se zakládá na „bublinkách“, jež budou fyzicky vystupovat z displeje.

Sedmadvacetiletá Bulharka Kristina Cvetanovová se do Vídně přestěhovala před čtyřmi lety, protože prý v Bulharsku nenacházela pro svůj nápad podporu. Vládní organizace prý mladé inovátorce, která chtěla ulehčit život zrakově postiženým, nevěnovaly sluchu, její rodina se jí ptala, zda se nezbláznila, a v tamní byznys sféře se napůl sociální a napůl charitativní nápad také neujal. „V roce 2012 nikdo v Bulharsku nevěřil, že moje idea může být provedena. A tak jsem si řekla, že musím odejít, jinak ho nikdy neuskutečním,“ řekla Cvetanovová serveru The Local.

V Rakousku našla úrodnější půdu. Sestavila mezinárodní tým, jehož je šéfkou, a společně založili firmu BLITAB Technologies. Nyní už je k dostání tablet, který za pomoci malých bublinek formuje Braillovo písmo na displeji a také se umí seskupit tak, že dokáže „zobrazit“ některé grafické prvky pod prsty zrakově postižených.

Úspěch, který teď BLITAB slaví, může být Cvetanovové zadostiučiněním. Již loni vyhrál cenu o nejlepší evropský sociální startup (Best European Social Startup) a Creative Business Cup. A co víc: „Bulharská vláda a ministerstvo nás teď podporují,“ je spokojená Cvetanovová.

pet


Klíčová slova: tablet, technologie, postiženíDiskuse ke článku