nahoru

Při výbuších v Bruselu zahynuly desítky lidí

ČTK22. března 2016 • 11:19
Při výbuších v Bruselu zahynuly desítky lidí
foto: ČTK

Kolem 15 mrtvých a stovky zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala dnešní exploze v bruselském metru ve stanici Maalbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie. Předtím si dva výbuchy na bruselském letišti Zaventem vyžádaly podle místních médií 14 mrtvých a 96 zraněných.

Belgické krizové centrum vyzvalo obyvatele Bruselu, aby zůstali na místech, kde se právě nacházejí, ať už doma či na pracovišti, a nevydávali se ven. Kromě MHD byl zastaven také provoz vlaků, které odjíždějí z bruselských nádraží či na ně měly přijet. Týká se to rovněž vlaků Eurostar.

Na záběrech belgické televize bylo patrné, že z vchodů stanice metra Maalbeek stoupá kouř. Na místě údajně byla rovněž slyšet střelba.

Reportér agentury AP viděl ve stanici Maalbeek několik lidí s poraněními obličeje. Nejméně dvě osoby byly odnášeny na nosítkách. "Vlaková souprava právě odjížděla ze stanice Maalbeek, když se ozvala velmi hlasitá exploze. Vypukla panika. Ve stanici bylo v tu chvíli množství lidí," citovala agentura AP dvaatřicetiletého svědka Alexandrea Branse, který měl sám krev v obličeji.

V centru Bruselu byly později slyšet další menší výbuchy, které ale pravděpodobně byly kontrolované. Belgická média napsala, že pyrotechnici odpálili podezřelý objekt v ulici de la Loi poblíž stanice Maalbeek.

V souvislosti s útoky v Bruselu vyzve Ministerstvo zahraničí české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cestu do dalších částí Belgie.

ČTK


Klíčová slova: brusel, terorismus, útokyDiskuse ke článku