nahoru

Během k miliardě zákazníků aneb jak se Zuckerberg lísá ke komunistům

Petra Tomanová18. března 2016 • 11:00
Během k miliardě zákazníků aneb jak se Zuckerberg lísá ke komunistům
foto: Facebook

Co by Mark Zuckerberg neudělal, aby se zavděčil čínským cenzorům? Co takhle se proběhnout mlhou tak hustou, že by se dala krájet, a pochlubit se tím na své vlastní sociální síti? Ač je samozřejmě v Číně zakázaná.

Pro získání miliardy nových uživatelů dělá šéf Facebooku skutečně hodně; učí se čínsky, lísá se k prezidentovi říše středu osobně i čtením jeho knihy, ale jít se proběhnout po náměstí Nebeského klidu a vzít pár nešťastníků s sebou v den, kdy je tamní ovzduší podle měření „velmi nezdravé“, je hodně nezdravé.

Symbolicky se Zuckerberg prosípal okolo Zakázaného města a do Chrámu nebes, tak určitě vnímá svůj boj – zatím je v komunistické zemi Facebook zakázaný, ale ta nirvána, až se mu podaří čínské cenzorské hradby prorazit… To hned změní úvodní fotku na svém profilu, kde celý svět krásně svítí, ale v ohromné Číně je tma. Snad se toho dožije. Ono sice platí sportem ke zdraví, ale taky platí, že člověk má dělat správné věci ve správný čas; běh smogem mezi ně nepatří. Já to znám, vyrůstala jsem na severu Čech.

Petra Tomanová


Klíčová slova: facebook, sport, Čína, cenzuraDiskuse ke článku