V Kanadě zřejmě postaví vegany na roveň muslimů | Reflex.cz
nahoru

V Kanadě zřejmě postaví vegany na roveň muslimů

Iva-Hedvika Zýková25. února 2016 • 12:34
V Kanadě zřejmě postaví vegany na roveň muslimů
foto: Public domain pictures

Cítíte velký respekt ke zvířatům a ctíte jejich práva? Z etických důvodů jste se rozhodli nevyužívat a nekonzumovat produkty živočišného původu? A máte dojem, že vaše volba naráží v běžném životě na nepříjemné překážky? Možná byste mohli zauvažovat o změně prostředí. V kanadské provincii Ontario se schyluje k tomu, že veganství a vegetariánství budou vnímány jako druh vyznání a na základě toho chráněny lidskoprávní legislativou.

Ad hoc komise, jež v provincii vznikla, došla po důkladném prostudování ontarijského zákoníku lidských práv k závěru, že „nenáboženská víra, která základním způsobem ovlivňuje identitu, životní styl a způsob nahlížení světa každého člověka, může být pokládána za rovnoprávnou s náboženským vyznáním“.

PREMIUM X Jak se žije bez masa, mléka a vajec
Darina Křivánková 17. února 2016 • 16:12

Jak se žije bez masa, mléka a vajec

Jinými slovy, vegani by napříště byli vnímáni stejným způsobem jako katolíci, židé nebo muslimové, a mohli by tak využívat i stejné právní ochrany. To by se samozřejmě promítlo i do každodenní praxe. Pár konkrétních příkladů: ve všech nemocnicích by museli být zařízeni tak, aby veganům mohli zajistit vyhovující stravu. Obdobně ve školách a na univerzitách, kde by zároveň také museli vyjít vstříc studentům, kteří pro své přesvědčení odmítnou například pitvu zvířat. A zaměstnavatelé zase zaměstnancům, kteří ze stejného důvodu odmítnou nosit uniformu, jejíž součástí jsou komponenty živočišného původu (kůže, kožešina apod.).

Konečné slovo bude mít ontarijský lidskoprávní tribunál, pro nějž je ovšem rozhodnutí komise dost směrodatné, ne-li určující.

Rostliny „slyší“, že jsou pojídány, a brání se

Někomu se možná takové rozhodnutí může zdát absurdní. Když ale vezmeme v potaz, že v České republice se při posledním sčítání lidu v roce 2011 přes 15 000 obyvatel přihlásilo k víře rytířů Jedi z Hvězdných válek, absurdita se trochu relativizuje… I když je pravdou, že českým Jedi rytířům z jejich deklamace žádné právní výhody nekáply – protože se jich nenašlo potřebné množství.

Naopak počet věřících nehrál roli v kauze pastafariánů, kteří si před zákonem uhájili právo nechat se na doklady fotit s mísou špaget na hlavě.

Třetina vegetariánů jí maso, když se opije, zjistil průzkum

Iva-Hedvika ZýkováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější