
Až se příště pustíte do salátu, představte si, jak se asi musela hlávka cítit, když ji pomalu žvýkala housenka. Rostliny totiž umí rozlišit zvuky v podobě vibrací ve svém okolí a reagovat na ně. Vědci použili laser a kousky odrazného materiálu a měřili pohyb listu, když jej žvýkala housenka. Poté naměřené vibrace pouštěli skupině rostlin, zatímco druhé skupině pouštěli ticho. Potom na rostliny vypustili housenky – rostliny, které poslouchaly vibrace, se bránily více než kontrolní vzorek vystavený tichu.
„Požírací vibrace mění metabolismus buněk těchto rostlin, což má za následek tvorbu obranných chemikálií,“ vysvětluje Heidi Appelová z UM. A dodává: „Nejzajímavější je, rostlina nereaguje stejně na všechny vibrace. Například ty způsobené větrem či hmyzem ji nechávají v klidu, i když jsou velmi podobné těm od housenky. To ukazuje, že rostliny nejen „slyší“, ale rozpoznávají i zdroj vibrací.“
Výzkum se nyní zaměří na využití těchto poznatků v boji se škůdci, což by mělo pomoci hlavně zemědělcům. Ale tím to nekončí, další příležitosti pro bádání se otevřou i ve studiu chování rostlin, protože se ukazuje, že mají stejné, i když odlišně vypadající reakce.