nahoru

Špatné vztahy mezi Moskvou a Tallinnem se jen tak nezlepší. V Rusku zatkli údajného estonského špiona

Tereza Stonišová, ČTK20. února 2016 • 09:00
Tallinn. Odtud pocházel podnikatel zatčený v Moskvě. Ke zlepšení vztahů Estonska a Ruska to nijak nepřispívá, spíše naopak.
Tallinn. Odtud pocházel podnikatel zatčený v Moskvě. Ke zlepšení vztahů Estonska a Ruska to nijak nepřispívá, spíše naopak.
• foto: 
Profimedia

Ruská agentura Interfax včera odpoledne oznámila zadržení estonského podnikatele Raiva Susiho, který v Moskvě pobýval na služební cestě. Podle informací, které Moskva uvolnila, se Susi měl dopustit špionáže. I kdyby nebyl Susi usvědčen a uvězněn, toto obvinění nijak neprospívá již tak napjatým estonsko-ruským vztahům.

Susi je podle Interfaxu majitelem společnosti Aerohooldus, která vyrábí a prodává cvičné proudové letouny. Jakékoli provinění podle advokátů kategoricky odmítá a označuje se za oběť vyhrocených estonsko-ruských vztahů. Mluvčí estonské zpravodajské služby KaPo novinářům v Tallinnu řekl, že zatčením Susiho se zabývá estonské ministerstvo zahraničí.

V estonské metropoli Tallinnu zakážou v neděli prodávat alkohol, už mají dost opilců

Loni v srpnu na estonsko-ruské hranici zadrželi ruští pohraničníci agenta KaPo Estona Kohvera, který byl později odsouzen za špionáž k 15 letům vězení. Kohver tehdy obvinění odmítal s tím, že byl do Ruska zavlečen. Koncem října byl Kohver vyměněn za bývalého důstojníka estonské policie Alexeje Dressena, který byl v Estonsku odsouzen za špionáž pro Rusko.

Estonský tvůrce Skypu Jaan Tallinn varuje před umělou inteligencí: Počítače ohrožují …

Vztahy mezi Tallinnem a Moskvou jsou dlouhodobě napjaté a vyhrotily se zejména po opatřeních, která Moskva učinila ve vztazích k Ukrajině. V Estonsku, kde žije silná ruská menšina, narůstají obavy z hospodářského, politického a vojenského tlaku Ruska, který chce Tallinn kompenzovat zvýšenou přítomností sil NATO v Pobaltí.

 

 

Tereza Stonišová, ČTK


Klíčová slova: tallinn, estonsko, rusko, špionážDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,460
21,800
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější