nahoru

Útoky žraloků byly v loňském roce rekordní. Roli hraje i globální oteplování

pet 9. února 2016 • 14:00
Žralok
Žralok
• foto: 
Elias Levy CC BY 2.0

V roce 2015 bylo zaznamenáno rekordních 98 nevyprovokovaných útoků žraloků na lidi. Šest lidí útokům podlehlo, což je za posledních deset let průměr. Žraloci útočili fatálně například v Austrálii, Egyptě, na Havaji či na Réunionu.

George Burgess z Floridské univerzity, jehož oddělení útoky již od roku 1958 zaznamenává, tvrdí, že příčinou vyššího počtu útoků je hlavně nárůst populace lidí i žraloků. Více příležitostí, více nehod. Padesát devět útoků se odehrálo ve Spojených státech – v Kalifornii, Texasu, na Havaji, a hlavně na Floridě. Kvůli stoupající teplotě moří se ovšem útoky posouvají dále na sever – jeden člověk byl zraněn u Long Islandu ve státě New York.

Útok se považuje za nevyprovokovaný, pokud před ním nedojde ke kontaktu člověka s parybou – například že by se ho šnorchlující plavec dotýkal nebo by se rybáři zasekl na háčku. To je považováno za provokaci a není v tomto přehledu zahrnuto.

pet


Klíčová slova: globální oteplování, žralokDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.