nahoru

Kvůli islamistům a radikálům se tu znovu necítíme bezpečně, tvrdí němečtí Židé

Daniel Baret20. ledna 2016 • 12:13
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
ČTK/AP/Markus Schreiber

Mnoho německých Židů se ve své zemi opět necítí bezpečně. Mezi důvody uvádějí islamismus některých muslimských migrantů, kteří byli vychováváni k nenávisti vůči Židům a Izraeli.

„Už nejsme v bezpečí. Státní moc v Německu se rozkládá, vidíme ztrátu politické důvěryhodnosti, ohrožují nás excesy krajní pravice, ale hrozný strach máme i z islamismu,“ řekl mluvčí židovské komunity v Hamburku Daniel Killy. Jeho slova citoval v úterý izraelský deník The Jerusalem Post.

Časopis Spiegel zveřejnil slova šéfa židovské komunity z Wuppertalu Leonieho Goldberga:

„Myslel jsem si, že čas balení kufrů navždy skončil. Ale teď zvažuji, že budeme muset kufry balit znovu.“

Po útoku mačetou se Židé ve Francii se bojí nosit jarmulku
Jan Jandourek 13. ledna 2016 • 09:03

Po útoku mačetou se Židé ve Francii se bojí nosit jarmulku

Goldberg reagoval na to, že tři Palestinci se pokusili v roce 2014 zapálit synagógu ve Wuppertalu, ale soud první instance jim uložil pouze podmínku a řekl, že tento trestný čin nemá nic společného s antisemitismem. S tím místní Židé nesouhlasí. Krajský soud však toto pondělí naznačil, že tresty zpřísní. Dodnes nebyla oficiálně zveřejněna ani plná jména pachatelů, přestože první soud je již odsoudil.

V roce 2015 se do Izraele vystěhovalo kolem 200 německých Židů. Toto číslo se nezdá vysoké, protože celá komunita čítá asi 250 tisíc osob. Podle izraelských úřadů se ale o vystěhování aktuálně zajímá několik tisíc lidí.

Proč je německá veřejná debata paralyzovaná politickou hyperkorektností

Horší situace je ve Francii, kde najdeme největší židovskou komunitu v Evropě. Žije tam kolem 600 tisíc Židů. Loni se jich jen do Izraele vystěhovalo téměř osm tisíc a o odchodu uvažuje dokonce 43 procent Židů.

Informoval o tom ve své zprávě z tohoto týdne Francouzský institut veřejného mínění (IFOP). Francouzští Židé se obávají dalších teroristických atentátů a jako hlavní důvod možné emigrace uvádějí rostoucí antisemitismus v zemi. Na to už několikrát reagoval i prezident François Hollande, který tvrdil, že jeho vláda bude proti antisemitismu velmi tvrdě bojovat. Podle místních Židů se však situace nadále zhoršuje.

 

 

Daniel Baret


Klíčová slova: židé, Německo, islamistéDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,280
29,380
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější