Cukrovka, obezita, kouření. Pacienti po mrtvici životní styl nemění, stěžují si lékaři | Reflex.cz
nahoru

Cukrovka, obezita, kouření. Pacienti po mrtvici životní styl nemění, stěžují si lékaři

ČTK21. prosince 2015 • 19:04
Ani po mrtvici spousta pacientů kouřit nepřestane.
Ani po mrtvici spousta pacientů kouřit nepřestane.
• foto: 
ČTK

Pacienti po mrtvici svůj životní styl nevylepšili, zjistil tým centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze v čele s Renatou Cífkovou. Podle výzkumníků totiž chybějí v Česku specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by odborníci lidem s nutnou změnou životního stylu pomohli.

Výzkumníci sledovali 736 pacientů hospitalizovaných po první mrtvici a znovu je vyšetřili po zhruba 16 měsících. Zjistili, že třetina lidí i po mrtvici kouří. Velkým problémem je obezita, zejména u žen, 47 procent pacientek je obézních, 32 procent má cukrovku. Hojný je výskyt i dalších rizikových faktorů jako vysoký tlak a cholesterol. Během 36 měsíců sledování zemřelo 159 nemocných, což je více než pětina.

"Naše výsledky jednoznačně ukazují, že péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou není v Česku ideální. Většina je pouze v péči praktických lékařů. Chybějí specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by byla uplatňována režimová doporučení a farmakoterapie," sdělila Cífková.

Elektronické cigarety jsou plné sajrajtu - a nehoří zdaleka tak pěkně jako elektronické…

Velký problém vidí i v tom, že jen malá část pacientů je zapojena do rehabilitačních programů a psychoterapie je u nich téměř opomíjena.

Za projekt Sekundární prevence a prognóza nemocných po cévních mozkových příhodách převzal tým v těchto dnech Cenu ministra zdravotnictví.

Projekt, který byl ukončen 31. prosince loňského roku, zjišťoval základní rizikové faktory u ischemických a krvácivých cévních mozkových příhod. Výzkumníci analyzovali, jak jsou využívána odborná doporučení pro prevenci u pacientů po mrtvici v běžné praxi. Sledovali také přežívání pacientů po mrtvici a faktory s tím související.

Česko má národní cerebrovaskulární program a vybudovalo síť specializovaných center pro akutní pacienty. Chybí mu ale následná péče zaměřená na to, aby se mrtvice u pacientů neopakovala.

Pijí Češi stále jako duhy? Ano, dokazují to i nová čísla
Daniel Baret 6. prosince 2015 • 09:18

Pijí Češi stále jako duhy? Ano, dokazují to i nová čísla

Mrtvice postihne ročně přes 35.000 Češek a Čechů, až třetina zemře a třetina má trvalé následky. Následkům lze předejít včasnou akutní péčí, zmírnit je lze dlouhodobou rehabilitací.

Za péči o nemocné cévní mozkovou příhodou se v ČR podle odborných odhadů vydá 40 miliard korun ročně.

ČTK


Klíčová slova: zdraví, lékař, nemocnice, kouření


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější