Mají být Rusové vyloučeni z olympiády? Ukrajinec Bubka je proti | Reflex.cz
nahoru

Mají být Rusové vyloučeni z olympiády? Ukrajinec Bubka je proti

ČTK, ref12. listopadu 2015 • 20:00
Sergej Bubka
Sergej Bubka
• foto: 
ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Bývalý skvělý atlet a nynější viceprezident Mezinárodní atletické federace Sergej Bubka nepodporuje vyloučení ruských závodníků z Olympijských her v Riu. Mezinárodní dopingová asociace takový krok doporučila.

Bubka dnes hovořil s novináři v Kyjevě a svěřil se jim s dosud trvající hořkostí z toho, že kvůli sovětskému bojkotu olympiády v Los Angeles v roce 1984 nemohl na hrách závodit. Proto nepodporuje kolektivní potrestání ruských atletů. Chce chránit ty nevinné, kteří závodili čistí a na plošný zákaz by doplatili.

V Rusku se mezitím uklidňuje nálada zaměřená proti Západu, který včera opět některá média označila za původce všeho zla, za konstruktéra skandálu s cílem poškodit ruský sport. Důvodem je umírněné prohlášení prezidenta Vladimira Putina, jenž vyzval k vyšetření aféry.

Bubka si nepřeje, aby museli nevinní ruští atleti zažít podobnou zkušenost jako on, když v roce 1984 jako úřadující mistr světa ve skoku o tyči nemohl kvůli bojkotu východního bloku startovat na olympijských hrách v Los Angeles.

Obhájce Kreuzigera a expert na doping: Je to enornmí blamáž pro Rusko
Marek Brodský 10. listopadu 2015 • 13:47

Obhájce Kreuzigera a expert na doping: Je to enornmí blamáž pro Rusko

Ano, ruští sportovci do sebe házeli bobule lopatou. Přesto: Povolte doping!
Komise navrhuje vyloučit Rusy ze všech atletických soutěží kvůli dopingu

"Mnoho nadějných sportovců nikdy nedostalo šanci bojovat o olympijskou medaili," uvedl Bubka, který pak ovládl soutěž tyčkařů na následujících hrách v Soulu. "Máme zodpovědnost chránit čisté sportovce před každou formou hromadného vyloučení. Nesmíme je trestat," dodal.

Vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží v pondělí doporučila Světová antidopingová agentura WADA kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu.

"Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," řekl Bubka v rozhovoru na webu Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). Potrestán by podle něj měl být každý, kdo je do případu zapleten - funkcionáři, trenéři, manažeři.

"Ti musí zaplatit svoji cenu. Ale normální sportovci, kteří s tím případem nemají nic společného, by neměli přijít ani o jediný závod," uvedl Bubka.

 

ČTK, ref


Klíčová slova: doping, Rusko, olympiáda


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Jefim Fištejn: Represe Putinova režimu proti opozici sílí. Proč?
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější