nahoru

Hurikán Patricia udeřil v Mexiku, naštěstí ale zeslábl

ČTK24. října 2015 • 14:15
Hurikán Patricia udeřil v Mexiku, naštěstí ale zeslábl
foto: ČTK

Mohutný hurikán Patricia dnes ráno udeřil na západní pobřeží Mexika. Kvůli nejsilnějšímu orkánu, jaký kdy byl na americkém kontinentu zaznamenán, evakuovaly mexické úřady tisíce lidí. Nad pevninou již ale hurikán výrazně zeslábl z původní páté na druhou kategorii a podle očekávání meteorologů se nad hornatým vnitrozemím vyčerpá a během dne přemění v tropickou bouři, oznámila agentura AP.

Meteorologové nicméně varovali před katastrofálními dopady živlu, úřady již obdržely zprávy o sesuvech půdy a záplavách. Zatím však nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že hurikán podle dosavadních zpráv způsobil méně závažné škody, než se předpokládalo.

Hurikán vstoupil na pevninu v mexickém státě Jalisco. Síla větru v tom okamžiku podle odhadů dosahovala téměř 270 kilometrů za hodinu. Patricia se tak nadále nacházela v nejvyšší, páté kategorii hurikánů, napsala agentura AP. "Hurikán páté kategorie dokáže zvednout automobily do vzduchu a smést lidi z ulice," upozornil šéf národní vodárenské komise Roberto Ramírez. Později nicméně síla větru klesla na 155 kilometrů za hodinu.

"Větry jsou opravdu silné. Je ohromující, že se hýbají i auta," uvedla v době nejsilnějších poryvů Laura Barajasová, zaměstnankyně jednoho z hotelů v přístavním městě Manzanillo. "Všude, kam se obrátíte, jsou trosky," řekl hotelový manažer Juan Michel z letoviska Barra de Navidad na severozápadě od Manzanilla. "Nikdy jsme nic takového neviděli," dodal.

Televize přinesly záběry z pobřeží zachycující vytrhané stromy a stožáry veřejného osvětlení i zaplavené ulice:

 

V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny. Světová meteorologické organizace (WMO) přirovnala sílu hurikánu Patricia k tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Mexická vláda do ohrožených oblastí přesunula velké množství vojáků a policistů. Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15.000 turistů.

ČTK


Klíčová slova: hurikán, zprávy, Mexiko, pevninaDiskuse ke článku