nahoru

Slovinci zavírají jižní hranici, nasazují armádu

ČTK21. října 2015 • 08:33
Chorvatská policie vede další skupinu uprchlíků na slovinské hranice
Chorvatská policie vede další skupinu uprchlíků na slovinské hranice
• foto: 
ČTK/AP/Darko Bandic

Slovinský parlament dnes ráno schválil vládní návrh zákona, který umožňuje armádě pomáhat při ostraze hranic. Důvodem tohoto kroku je příval blízkovýchodních migrantů, kteří do země směřují z Chorvatska poté, co Maďarsko zavedlo důraznou ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

 

Slovinsko dnes také hodlá požádat Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem.Nový zákon umožní armádě kontrolovat hranice i bez přítomnosti policie, uvedla agentura Reuters. Vojáci začali pomáhat se střežením hranic už v pondělí, dosud však jen tam, kde byly také policejní složky.

Slovinsko zároveň obvinilo sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo. Podle slovinského ministerstva vnitra od pátku do země přišlo na 20.000 lidí.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty hromadně vpustit do země, tedy i do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

ČTK
Diskuse ke článku