nahoru

Písečná bouře v Libanonu má na svědomí dva lidské životy, dalších 750 lidí je zraněno

ČTK 8. září 2015 • 15:04
Libanon
Libanon
• foto: 
ČTK

Dva lidé zahynuli a 750 dalších muselo být s dýchacími problémy hospitalizováno v důsledku obří písečné bouře, která dnes zasáhla oblast Blízkého východu. Nejhůře postižena je libanonská metropole Bejrút. Syrské vládní jednotky byly kvůli špatné viditelnosti donuceny přerušit letecké údery na pozice rebelů severně od provincie Hamá, uvedla syrská provládní média. 

Do libanonského hlavního města se bouře dostala poté, co se prohnala údolím Bikáa a částmi Sýrie. Libanonští představitelé vyzvali obyvatele, především ty trpícími zdravotními problémy, těhotné ženy a seniory, aby raději nechodili ven. Mnozí z těch, kteří vyšli do ulic, měli na sobě zdravotnické roušky. Obě oběti bouře jsou ženy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví bez bližších podrobností.

Úřady rovněž varovaly Libanonce, aby nepálili odpadky, které se nahromadily v ulicích Bejrútu v souvislosti s krizí ohledně svozu odpadu. Organizátoři protivládních protestů, které vyvolaly problémy s odpadky, vyjádřili obavy, že se ve středu kvůli bouři nebude moci uskutečnit velká plánovaná demonstrace.

V severolibanonském městě Tripolis zůstaly dnes kvůli dusivému vzduchu uzavřeny obchody a restaurace. Podle libanonských meteorologů se písečná bouře udrží nad Libanonem až do středečního odpoledne.

Bouře dnes rovněž dorazila do syrské metropole Damašku a oblaka zahalila i Izrael, Jordánsko a Kypr.

Na Kypru viditelnost klesla na 500 metrů, což si vyžádalo odklonění letů z letiště ve městě Larnaka do města Paphos. "Zažili jsme tady písečné bouře již v minulosti, ale nikoli o této intenzitě. V tomto ročním období je to navíc velmi vzácné a postižen je celý region," sdělil kyperský meteorologický ústav.

Úřady na Kypru očekávají, že prach v ovzduší začne řídnout nejpozději ve čtvrtek, nějakou dobu ale pak prý ještě potrvá, než se situace vrátí k normálu.

Také obyvatelé Kypru a Izraele byli vyzváni, aby se pokud možno zdržovali doma. Nejspíš již dnes odpoledne mají do Izraele rovněž přijít velká vedra, která potrvají až do víkendu. Ráno byla koncentrace písku největší v okolí Jeruzaléma, jižní části oblasti Západního břehu Jordánu a na Golanských výšinách.

Jak uvedla agentura Reuters, písečné bouře postihují oblast Blízkého východu v létě často, zasahují ale obvykle Irák a země kolem Perského zálivu.

ČTK


Klíčová slova: libanon, písečná bouřeDiskuse ke článku