nahoru

Zlatá horečka v Polsku vrcholí. Polské úřady už znají místo, kde má být vlak plný cenností

Tereza Stonišová27. srpna 2015 • 12:30
Zlatá horečka v Polsku vrcholí. Polské úřady už znají místo, kde má být vlak plný cenností
foto: ©Dariusz Gdesz /Polskapresse

Vzrušení, které před týdnem na jihu Polska vyvolala zpráva o možném nálezu tajemného vlaku s nacistickým zlatem, dosáhlo nového vrcholu. Polské úřady totiž potvrdily, že už znají místo, kde by se vlak měl nacházet. 

Vlak, který má být podle legend plný zlata a cenností, které nacisté odváželi z Východu před postupující Rudou armádou, má být podle polských médií mezi 61. a 65. kilometrem železniční trati Wroclaw - Walbrzych. Podle radia Wroclaw už na místě operují vojáci, policisté a další specialisté.

Nález vlaku oznámili minulý týden prostřednictvím svého právníka dva muži, Polák a Němec. Úřadům města Walbrzych nabídli, že místo nálezu prozradí výměnou za slib 10% nálezného. Jejich nabídka vyvolala obrovský zájem veřejnosti i médií, ovšem odborníci nadšení krotili s tím, že legendy o vlacích plných zlata, tajných zbraní a dokumentů se ještě nikdy nepotvrdily.

Ve středu nálezci udělali další krok - úřadům předali formální oznámení o nálezu. "Město je plné záhadných příběhů z naší historie,” řekl na tiskové konferenci místostarosta Walbrzychu Zygmunt Nowaczyk. "Nyní je ta informace oficiální - něco se našlo.”

Na tiskové konferenci byli přítomni i zástupci nálezců. Přesné místo odmítli prozradit. Prý se ale nachází v katastru města Walbrzych, měří 150 metrů a uvnitř jsou cenné předměty. Právník nálezců mluvil o “objevu světového významu, podobně jako objev Titaniku”.

Existuje mnoho verzí, co by ve vlaku mohlo být. Od tajných dokumentů přes tajné zbraně, ale nejčastěji se zmiňuje zlato a jiné cennosti. Ty měly pocházet buď od německých obyvatel Wroclawi, kteří chtěli své bohatství zachránit před Rudou armádou, nebo mělo jít o cennosti uloupené nacisty ve Východní Evropě.

 Klíčová slova: fotogalerie, pokladDiskuse ke článku