Jatka na Faerských ostrovech: místní zabili desítky velryb. Kvůli tradici | Reflex.cz
nahoru

Jatka na Faerských ostrovech: místní zabili desítky velryb. Kvůli tradici

Tereza Stonišová26. července 2015 • 15:00
Jatka na Faerských ostrovech: místní zabili desítky velryb. Kvůli tradici
foto: Facebook/kapitán Paul Watson

Lov vzácných kytovců má na Faerských ostrovech mnohaletou tradici. I přes odpor ochránců zvířat i několika mezinárodních organizací se však zatím nepodařilo tento krvavý a zbytečný hon na velryby zarazit. Každoročně takto zahyne okolo tisícovky velryb.

Na pláži okolo Torshavnu, hlavního města Faerských ostrovů, se shromažďují lovci. Může to být téměř kdokoliv, a z fotografií je patrné, že hromadnému honu na velryby se holdují i mladí chlapci. Lov velryb, ovšem doprovázený krvavým usmrcováním a hlavně určitou stádností, má totiž v této dánské autonomní oblasti hlubokou tradici.

Organizace, jež proti lovu bojují, odhadují, že ročně takto lovci usmrtí až tisíc kytovců. Typickým obrázkem torshavenské pláže je pak řada velryb s uřezanou hlavou. Na jednu velrybu je často nutné i deset mužů, přičemž speciální lodě kytovce nahání ke břehu – lovci tak nejsou na moři, ale přímo na pláži.

Jedním z hlasitých odpůrců této tradice je kapitán Paul Watson. Ten na svém facebookovém profilu včera uvedl, že tento týden zemřelo 253 velryb. Spolu se svým týmem, který si říká Pastýři moře, se snaží této akci každoročně zabránit. Zatím bohužel bez úspěchu, letos bylo dokonce sedm členů jeho týmu zatčeno.

 


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější