Do roku 2060 stoupne podle vědců v Česku teplota o 2,5 °C | Reflex.cz
nahoru

Do roku 2060 stoupne podle vědců v Česku teplota o 2,5 °C

ČTK24. června 2015 • 11:00
Počasí
Počasí
• foto: 
Profimedia

Do roku 2040 má podle vědců průměrná teplota v České republice stoupnout minimálně o 1 °C a do roku 2060 až o 2,5 °C. Přibude tropických dnů, kdy teplota překročí 30 °C a ubude naopak mrazových dnů. Vzrůst má také počet letních dnů, tedy dnů, kdy je teplota nad 25 stupňů. V letech 2040 až 2060 jich přibude až 35. Experti z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy dnes zveřejnili závěry nejnovější studie o změnách klimatu na území ČR. Vlny veder mohou vážně ovlivnit produktivitu práce i zemědělství, upozorňují.

"Závěry studie ukazují, že v rámci modelových situací pro budoucí období dochází k jasnému zvýšení teplot. To se pohybuje v intervalech od 1,5 do 2,5 stupně pro různé varianty výsledků. Dívali jsme se na krátkodobý a střednědobý výhled a zároveň různé emisní scénáře, které hodnotí podmínky. Jednak, že se emise stabilizují a budou regulovány, jednak podmínky, kdy emise nejsou regulovány," řekl ČTK vedoucí Katedry fyziky atmosféry MFF UK Petr Pišot. Celá vědecká studie bude k dispozici první týden v červenci.

Vědci předpokládají, že vlny veder a období sucha postihnou celou ČR, nejvíce jižní Moravu. Vyšší teploty se projeví zejména v Praze a Brně, tedy ve velkých aglomeracích. Zesílí vliv takzvaných tepelných ostrovů.

V letech 2015 až 2039 počet tropických dnů v průměru ročně vzroste o dva až šest. V období 2040 až 2060 má v ČR podle vědců být dokonce o 8 až 12 tropických dnů více. Zjistili také, že poroste počet vln veder, tedy sérií šesti a více dnů s nadprůměrnými teplotami. Těch bude pravděpodobně až o pět ročně více. Největší nárůst veder by měl být na jižní Moravě v oblasti mezi Znojmem a Hodonínem. Naopak klesne počet ledových a mrazových dnů.

ČTK

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější