Česko je šestou nejlevnější zemí EU, vyplatí se u nás kupovat elektroniku a auta. Nejdražší je Dánsko | Reflex.cz
nahoru

Česko je šestou nejlevnější zemí EU, vyplatí se u nás kupovat elektroniku a auta. Nejdražší je Dánsko

Viliam Buchert22. června 2015 • 09:00
Peníze
Peníze
• foto: 
Profimedia.cz

Až 2400 různých produktů a jejich současné ceny vyhodnotil Eurostat, statistický úřad Evropské unie. Výsledky zveřejnil v pátek a podle nich je Česká republika celkově šestou nejlevnější zemí EU. Vůbec nejlevnější v porovnání s ostatními členskými státy jsou u nás auta a spotřební elektronika. Spíše nižší ceny máme i v případě alkoholu a cigaret.

Naopak nejdražším státem Unie je Dánsko, jeho celková cenová hladina výrobků a služeb se nachází na 138 procentech průměru EU. U nás je to jen 64 procent z průměru a nejlevnější je Bulharsko se 48 procenty. Podle statistik je například na Slovensku při hodnocení všech cen dráž o 5 procent než u nás. Ale vůbec nejdražší zemí celé Evropy je Švýcarsko, následované Norskem.

Obecně draho je ve Skandinávii a v Británii a Irsku. Naopak Německo a Itálie se pohybují na evropském průměru.

Jídlo a nealkoholické nápoje jsou nejdražší v Dánsku, Rakousku a Finsku, nejlevnější v Bulharsku, Rumunsku a Polsku. Nejvíce za oblečení dáte ve Švédsku a nejméně v Maďarsku.

Nejvyšší cenový rozdíl byl zaznamenán v případě alkoholu a tabákových výrobků – v Irsku mají ceny až na 170 procentech evropského průměru, zatímco v Bulharsku na 58 procentech.

Podle Eurostatu jsou rozdíly dané především různým zdaněním jednotlivých produktů a služeb.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější