nahoru

Nepál postihlo další velké zemětřesení, při tom nedávném zahynulo přes 8 tisíc lidí

ČTK, ort 12. května 2015 • 09:58
Nepál postihlo další velké zemětřesení, při tom nedávném zahynulo přes 8 tisíc lidí
foto: Reuters

Nepál dnes postihlo další mohutné zemětřesení, jehož síla podle amerického geologického ústavu USGS dosáhla až 7,4 stupně. Informovala o tom agentura Reuters. Přitom tato asijská země se stále vzpamatovává z ničivých otřesů z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabily 8046 lidí a nejméně 18 000 dalších zranily.


Americký ústav USGS původně stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,1 stupně, poté ale tento údaj zvýšil na 7,4 stupně. Epicentrum bylo blízko základního tábora u nejvyšší hory světa Mount Everesty a otřesy vycházely z hloubky 19 kilometrů. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně.

Dnešní záchvěvy půdy způsobily paniku v nepálské metropoli Káthmándú, kde lidé vybíhali z budov, uvedla agentura Reuters. Otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí.

Předchozí zemětřesení nejenže připravilo o život tisíce lidí, ale také zničilo vzácné historické památky. Jen jejich oprava si vyžádá odhadem stovky milionů dolarů a bude trvat mnoho let.

ČTK, ort


Klíčová slova: zemětřesení, Nepál


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.