nahoru

Nepál postihlo další velké zemětřesení, při tom nedávném zahynulo přes 8 tisíc lidí

ČTK, ort 12. května 2015 • 09:58
Nepál postihlo další velké zemětřesení, při tom nedávném zahynulo přes 8 tisíc lidí
foto: Reuters

Nepál dnes postihlo další mohutné zemětřesení, jehož síla podle amerického geologického ústavu USGS dosáhla až 7,4 stupně. Informovala o tom agentura Reuters. Přitom tato asijská země se stále vzpamatovává z ničivých otřesů z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabily 8046 lidí a nejméně 18 000 dalších zranily.


Americký ústav USGS původně stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,1 stupně, poté ale tento údaj zvýšil na 7,4 stupně. Epicentrum bylo blízko základního tábora u nejvyšší hory světa Mount Everesty a otřesy vycházely z hloubky 19 kilometrů. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně.

Dnešní záchvěvy půdy způsobily paniku v nepálské metropoli Káthmándú, kde lidé vybíhali z budov, uvedla agentura Reuters. Otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí.

Předchozí zemětřesení nejenže připravilo o život tisíce lidí, ale také zničilo vzácné historické památky. Jen jejich oprava si vyžádá odhadem stovky milionů dolarů a bude trvat mnoho let.

ČTK, ort


Klíčová slova: zemětřesení, NepálDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.