nahoru

Policie prohledala hlavní nádraží v celém Česku, anonym hrozil bombou

21. února 2015 • 17:08
Hlavní nádraží Praha
Hlavní nádraží Praha
• foto: 
Profimedia

Policisté dnes museli prohledávat všechna železniční hlavní nádraží v České republice. Anonym totiž ohlásil bombu na hlavním nádraží, ale neuvedl, ve kterém městě. Uzavřena byla kvůli výhrůžce nádraží v Brně, Olomouci, Ostravě, Prostějově, Chomutově, Liberci či Karviné a byl také zastaven nebo omezen provoz vlaků. ČTK to oznámila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Žádná bomba nalezena nebyla, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Opět otevřena byla nádraží kolem 17:30, vlaky nabraly až hodinu zpoždění.

"České dráhy obdržely oznámení o uložení nástražného výbušného systému na hlavním nádraží. Oznámení postoupily policii, která nyní jednotlivá nádraží zajišťuje," sdělila Šubová. Emailová zpráva s anonymní výhrůžkou dorazila už v noci na dnešek. Policie tak podle Macalíkové prohledávala nádraží po celý den. ČTK řekla, že anonym ale stanovil čas, kdy má bomba vybuchnout, na dnešní odpoledne. Proto po 16:00 přistoupila policie s dráhami k preventivnímu uzavírání některých nádraží a zastavení provozu.

Doprava po 17:00 stála například na hlavních vlakových nádražích v Ostravě a Karviné, potvrdila ČTK mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková. Nádraží v Plzni prohlížely desítky policistů, nikdo ale nebyl evakuován. Na pražském hlavním nádraží viditelná omezení kolem 17:00 nebyla, podle zpravodaje ČTK mohli lidé do haly a nebyl zastaven provoz. "Nádraží policisté se psy prohledali za provozu. Žádný výbušný systém nenašli," řekla ČTK mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Zhruba na hodinu policie uzavřela nádraží v Brně. Jinde to trvalo kratší dobu. Třeba hlavní nádraží v Liberci i přilehlé ulice byly zavřené asi čtvrt hodiny. Policie ani tam žádnou výbušninu nenašla. "Prohlížela se všechna místa, kam má veřejnost přístup," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Evakuováno bylo asi 40 lidí, kteří mohli počkat v evakuačním autobuse.

"Nyní pátráme po autorovi anonymu," řekla Macalíková. Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli několik let vězení.

"Omezení se dotklo desítek spojů, hlavně regionálních vlaků, ale i dálkových spojů. Nabraly většinou zpoždění od deseti do 45 minut," řekla ČTK mluvčí drah. U některých vlaků ale podle ní činilo zpoždění i více než hodinu.Diskuse ke článku