nahoru

Čína chce v Latinské Americe investovat 250 miliard dolarů, ve východní Evropě jen deset

ČTK, ref 8. ledna 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Profimedia.cz


Prezident Miloš Zeman a všichni místní „milovníci“ říše středu dostali odpověď, jak to myslí Peking s investicemi ve východní a střední Evropě vážně. Podle mnoha oficiálních vyjádření chce v 16 státech naší části kontinentu investovat Čína 10 miliard dolarů. Ovšem prezident Si Ťin-pching dnes oznámil, že v příštích deseti letech investuje jeho země v Latinské Americe asi 250 miliard dolarů.

Čínský prezident Ťin-pching vyslovil i předpoklad, že vzájemný obchod mezi Čínou a Latinskou Amerikou se za stejnou dobu téměř zdvojnásobí a dosáhne 500 miliard dolarů ročně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se jedná o součást snah Pekingu posílit vliv země v regionu, kde dlouhodobě dominují Spojené státy.

Představitelé 33 zemí Společenství latinskoamerických a karibských států se dnes sešli v Pekingu na dvoudenním fóru. Společenství, které zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez a další levicoví vůdci oblasti vytvořili jako alternativu k regionálním sdružením vedeným Spojenými státy, představuje osminu globální ekonomiky.

Pekingský analytik Teng Jü-wen uvedl, že Čína má zájem o nerostné zdroje i trh v latinskoamerické oblasti. "Čína chce s USA očividně soupeřit o větší sféru vlivu v tomto regionu. Zda tato strategie vliv Spojených států oslabí, je nyní těžké posoudit," řekl.

Čína a Latinská Amerika spolupracují především v oblasti energetiky, infrastruktury, stavebnictví, zemědělství, průmyslové výroby a technologických inovací, prohlásil čínský prezident.

Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, kupuje ropu od Venezuely, měď od Peru a Chile a například sojové boby od Argentiny a Brazílie. Čína v oblasti investovala již miliardy dolarů. Vzájemný obchod mezi Čínou a latinskoamerickým regionem se v důsledku toho zvýšil z deseti miliard dolarů v roce 2000 na 257 miliard v roce 2013.

Reuters také poukázal na to, že spolupráce Číny a zemí Latinské Ameriky se rozvíjí navzdory tomu, že řada států regionu udržuje diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii. Z 22 zemí světa, jež uznávají Tchaj-wan, je 12 v oblasti Latinské Ameriky a Karibiku.

ČTK, ref


Diskuse ke článku