nahoru

Černoši jsou kvůli ebole vystaveni v Evropě většímu rasismu

Daniel Baret 12. října 2014 • 15:00
Ebola
Ebola
• foto: 
Reuters

Jak se nemoc ebola rozšiřuje po světě, mnoho lidí začíná panikařit. Mají obavy, protože po skutečném onemocnění tímto virem přichází kvůli absenci léků často smrt. Dramatické scény se v posledních dnech odehrávaly například ve Španělsku. A v důsledku nemoci se také zvyšuje v Evropě rasismus vůči černochům, protože choroba řádí především v západní části Afriky.

Například rakouský Červený kříž upozornil, že občané černé pleti jsou zcela zbytečně stigmatizováni právě kvůli ebole. Jejich děti jsou posílány domů ze školy, pokud mají kašel a sousedé panikaří, když si černoch v jejich domě stěžuje na horečku. Gerry Foitik z místního Červeného kříže přitom pro web thelocal.at tvrdí, že obavy jsou zcela neopodstatněné, protože virus se přenáší přímým kontaktem s infikovanou krví, tělesnými tekutinami, nebo orgány. Pokud ale člověk nebyl v kontaktu s člověkem nemocným ebolou, není se čeho obávat.

„Černý Afričan, který pobývá poslední tři týdny (taková je maximální inkubační doba) v Rakousku, má stejně vysoké riziko nakažení ebolou, jako farmář z východního Tyrolska,“ řekl Foitik.

Podobné napadání, nervozita a panika se ale objevují ve vztahu k černochům i jinde v Evropě. Lékaři a experti radí zachovat klid, přestože ebola se pravděpodobně v menší míře může i na našem kontinentu objevit. Vzhledem k úrovni zdravotnictví a hygienickým normám, by se ale nemělo jednat o epidemii.

Naopak vysoce problematická je situace v Africe, především západní. 

Stigmatizováni byli už před lety například Asiaté, kdy řádila v této části světa nemoc Sars. Stačilo, aby v letadle někdo zakašlal a už vznikal problém. Podobné je to s tím, že mnoho lidí si myslí, že všichni muslimové jsou teroristé.Klíčová slova: reflex, ebolaDiskuse ke článku