nahoru

Onemocnění ebolou se v Česku nepotvrdilo ani u jednoho ze včerejších podezření

ČTK12. října 2014 • 09:00
Onemocnění ebolou se v Česku nepotvrdilo ani u jednoho ze včerejších podezření
Onemocnění ebolou se v Česku nepotvrdilo ani u jednoho ze včerejších podezření
• foto: 
ČTK

Do nemocnice Na Bulovce v sobotu byla převezena další osoba s podezřením na infekční onemocnění. Student přiletěl v sobotu z Ghany na pražské letiště, kde nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela. Po prohlídce v nemocnici nebyly zjištěny důvody, aby v nemocnici dál zůstával. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Student přiletěl v sobotu večer na pražské letišti z Ghany, která není na seznamu zemí zasažených ebolou. Na muže upozornil personál, policisté a speciální tým lékařů jej zadrželi až na pražském nádraží. "Jeho projevy byly pouze lehká rýma," řekla Čechová. Původně student směřoval na Bulovku na pozorování. Později mluvčí ministerstva ČTK řekla, že byl propuštěn do domácího ošetřování. "Nebyl důvod je držet v nemocničním léčení," řekla.

"Předpokládáme, že je to jiná choroba než ebola," řekl ČTK mluvčí Bulovky Martin Šalek, podle něhož nebyl aktivován krizový režim.

O převozu na Bulovku kvůli možnému podezření na ebolu dnes bylo rozhodnuto i u ženy z Karlových Varů, která se před měsícem a půl se vrátila z Nigérie. Ani u té podle Šalka není velké riziko nakažení ebolou. "U obou případů platí, že ta ebola je vysloveně málo pravděpodobná," doplnila Čechová. Pod lékařským dohledem původně měli být i další tři lidé, kteří se studentem přišli do styku.

Podezření na nákazu ebolou se nepotvrdilo ani u ženy převezené v sobotu z Karlových Varů do Prahy. Komplikace souvisely s jiným onemocněním.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ebola, ČeskoDiskuse ke článku