nahoru

Stoupenci nezávislosti Skotska v průzkumu poprvé získali převahu

ČTK, ref 7. září 2014 • 10:16
Skotsko
Skotsko
• foto: 
ČTK

Stoupenci nezávislosti Skotska poprvé získali převahu v průzkumu veřejného mínění před referendem, které se odehraje za 11 dnů. V průzkumu agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times se pro nezávislost vyslovilo 51 procent dotázaných, proti bylo 49 procent. Předtím odhady hovořily spíše pro udržení celistvosti země, ale kampaň je velmi bouřlivá a ovlivňuje situace.

„Rozdíl dvou procentních bodů sice spadá do rozmezí statistické chyby, nicméně výsledky úžasně zvyšují napětí před referendem 18. září, protože dávají solidní šance straně šéfa skotské vlády Alexe Salmonda," poznamenala agentura AFP.

Hlavním zastáncem osamostatnění Skotska po 307 letech svazku s Anglií je právě Salmondova Skotská národní strana (s jejím europoslancem Alynem Snithem přinesl Reflex.cz před měsíce rozhovor).

Průzkum mezi 1084 dotázanými je podle BBC první a zatím jedinou seriózní studií, která dává náskok kampani za skotskou nezávislost. Vůdce hnutí za setrvání Skotska ve Spojeném království, bývalý britský ministr financí Alistair Darling označil výsledky průzkumu za „budíček“.

Ještě před měsícem příznivci svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem vedli před podporovateli samostatnosti o celých 22 bodů, nicméně s blížícím se plebiscitem jsou rozdíly stále těsnější. V průzkumu YouGov, zveřejněném minulé úterý, přívrženci Spojeného království vedli před stoupenci nezávislosti v poměru 53 ku 47 procentům, tedy už jen s náskokem šesti procentních bodů.

Referendum o osamostatnění Skotska se uskuteční 18. září. Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, následovala by podle všeho jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o britských jaderných ponorkách, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

Zatímco Británie v rámci svých staletých demokratických tradic referendum ve Skotsku považuje za normální politickou proceduru, španělská vláda ho nechce povolit Katalánsku. Tam by podle všeho k odtržení určitě došlo.

ČTK, ref


Diskuse ke článku