nahoru

Putin po setkání s Porošenkem vyzval ke klidu zbraní na východě Ukrajiny

ČTK 27. srpna 2014 • 09:54
Vladimir Putin
Vladimir Putin
• foto: 
Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin po setkání se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v Minsku opět vyzval ke klidu zbraní na východě Ukrajiny. Pro vládu v Kyjevě však podle něj musí být partnery k jednání proruští povstalci. Porošenko zase prohlásil, že všichni účastníci úterního summitu k ukrajinské krizi v běloruské metropoli souhlasili s jeho mírovým plánem.

Putin a Porošenko spolu za zavřenými dveřmi v úterý večer hovořili zhruba dvě hodiny poté, co se předchozích šest hodin konala širší jednání zahrnující také prezidenty Běloruska a Kazachstánu a zástupce Evropské unie. Šlo o vůbec první rozhovor Putina a Porošenka mezi čtyřma očima.

"Hovořili jsme o potřebě co nejrychlejšího ukončení krveprolití, o potřebě posunout se směrem k politickému řešení všech otázek," řekl Putin po schůzce novinářům. "Rusko za sebe učiní vše pro podpoření tohoto mírového procesu, pokud bude zahájen," dodal Putin, který minská jednání hodnotí jako "celkově pozitivní".

Šéf Kremlu však také řekl, že je nyní na Kyjevu, aby se dohodl na podmínkách příměří s proruskými povstalci. Putin také zdůraznil, že Rusko není stranou konfliktu, jenž si podle OSN vyžádal už nejméně 2200 obětí. Kyjev a Západ však Moskvu obviňují z podpory vzbouřenců poskytováním zbraní či bojovníků.

Porošenko tvrdí, že všichni účastníci minské schůzky "bez výjimky" podpořili logiku jeho mírového plánu. Ukrajinský prezident před časem představil mírový plán, který předpokládá odzbrojení povstalců a jejich svobodný odchod z Ukrajiny. "Přípravíme cestovní mapu s cílem co nejdříve dosáhnout příměří, které ale rozhodně musí být oboustranné," řekl podle BBC. Porošenko dříve obviňoval rebely, že nedodržovali předchozí příměří.

Ukrajinský prezident podle agentury Unian rovněž uvedl, že se podařilo dosáhnout dohody o propuštění Ukrajinců zadržovaných v Rusku. Neprodleně se má také oživit práce tzv. kontaktní skupiny představitelů Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jednat spolu mají také pohraničníci a náčelníci generálních štábů obou zemí. Další kolo rusko-ukrajinských jednání o plynu má následovat 6. září za účasti eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera.

Putin vystoupení před novináři využil k obhajobě ruské humanitární pomoci krizovému regionu. Po kontroverzním prvním humanitárním konvoji nyní Moskva do krizové oblasti vysílá i druhou kolonu kamionů. "Hovořili jsme o nutnosti pomoci Doněcku a Luhansku a dohodli jsme se, jak budeme spolupracovat," oznámil Putin po jednání s Porošenkem.

Vrátil se také k pondělnímu incidentu, kdy byla už na ukrajinském území nedaleko zadržena desítka ruských parašutistů. Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy, když naznačil, že možná hlídkovali na hranici, a tak se mohli omylem ocitnout na území sousedního státu.

ČTK


Diskuse ke článku