nahoru

ČSSD dál útočí na církevní restituce, přes poslance Kellera už i na evropské úrovni

Viliam Buchert 13. července 2014 • 11:00
Jan Keller
Jan Keller
• foto: 
Profimedia.cz

Když se sociální demokracii nepodařilo zrušit či omezit církevní restituce, rozhodla se na církve utočit jinými způsoby. Ministr školství Marcel Chládek se například přes zákon snaží snížit dotace církevním (a u toho i soukromým) školám a europoslanec za ČSSD Jan Keller zase 3. července požádal Evropskou komisu o přezkoumání oprávněnosti těchto restitucí.

Kellera zejména zajímají daňové výhody pro církve, zásady finančního vyrovnání a příspěvky, které budou církvím vypláceny v přechodném období. Požádal Evropskou komisi, zda tyto věci odpovídají zásadám, které Komise stanovila. Uvidíme, jak úředníci europoslanci Kellerovi odpoví.

Zde je celá žádost, kterou Jan Keller Evropské komisi v případě církevních restitucí zaslal:

Otázka k písemnému zodpovězení E-005625/2014

Komisi

článek 130 jednacího řádu

Jan Keller (S&D)

Předmět: Církevní restituce v České republice

Podle zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů probíhají v ČR tzv. církevní restituce.

V rámci těchto restitucí je církvím poskytována řada výhod (např. daňová úleva z prvního prodeje restituovaných nemovitostí, peněžní náhrady za majetek, který nemůže být z různých důvodů vydán, příspěvek církvím na činnost v tzv. přechodném období, jež má trvat 17 let, aj.).

Jelikož lze mít za to, že církve vykazují z hlediska svých hospodářských aktivit definiční znaky podniku, vzniká otázka, zda se také na ně vztahují pravidla hospodaření ve smyslu evropského práva, konkrétně dodržování pravidel státních podpor a nepřípustnost ekonomických výhod ohrožujících hospodářskou soutěž a ovlivňujících trh EU.

Obracím se proto na Evropskou komisi, aby se vyjádřila, zda daňové výhody poskytnuté církvím, dále zásady finančního vyrovnání s církvemi týkající se ocenění majetku, jenž nemůže být restituován, a konečně příspěvky církvím, jež mají být vypláceny během tzv. přechodného období, odpovídají zásadám stanoveným Komisí ohledně pravidel přípustné státní podpory a nenarušují hospodářskou soutěž a trh Evropské unie.Klíčová slova: ČSSD, KellerDiskuse ke článku