nahoru

V Turecku po více než 30 letech odsoudili na doživotí vůdce vojenského převratu

ČTK, pos18. června 2014 • 14:30
Kenan Evren
Kenan Evren
• foto: 
Wikimedia.org

Turecký soud dnes udělil doživotní tresty dvěma posledním žijícím vůdcům vojenského převratu z roku 1980. Informovala o tom turecká média. Jedním z nich je nyní 97letý někdejší šéf vojenské junty Kenan Evren, který stál v čele země v letech 1982 až 1989.

Soud v Ankaře vyhověl požadavku prokuratury a doživotní trest za porušování ústavního pořádku a další zločiny udělil i někdejšímu šéfovi letectva Tahsinu Şahinkayovi, kterému je 89 let.

Oba muži se kvůli vysokému věku a zdravotním problémům dnešního zasedání osobně neúčastnili, jednání ale sledovali prostřednictvím videokonference z nemocnice. Z nemocničního lůžka předtím obžalovaní rovněž svědčili a odpovídali na otázky soudce. Právě kvůli zdravotnímu stavu odsouzených je velmi nepravděpodobné, že by nastoupili k výkonu trestu. Rozsudek tedy má spíše symbolický význam.

Oba muži už také podali k Ústavnímu soudu stížnost, v níž tvrdí, že byla během procesu porušena jejich práva, napsal deník Hürriyet.

Trestní stíhání obou někdejších pohlavárů umožnily ústavní dodatky o zrušení jejich doživotní imunity schválené v roce 2011 v referendu. Soud začal o rok později. Podle prokuratury se obžalovaní dopouštěli potlačování politických svobod a nesou vinu na popravách, mučení a mizení lidí.

Evrena v 80. letech mnoho Turků pokládalo za hrdinu, protože vojenský převrat zastavil boje mezi levicovými a pravicovými skupinami. Generála ale také viní z mučení údajných radikálů a zavedení ústavy, která omezila svobody a upevnila roli armády v politice. Evren rovněž na čas rozpustil parlament a politické strany.

Ve dnech po převratu bylo zadrženo na 650.000 lidí a zhruba 230.000 jich bylo posláno před vojenské soudy. Zhruba 300 politických vězňů zemřelo ve vězení, z nich 171 na následky trýznění. Režim popravil 49 lidí včetně sedmnáctiletého Erdala Erena, jehož oběšení kvůli údajnému zabití vojáka otřáslo Tureckem.

Japonsko po letech kritiky zakázalo držení dětské pornografie

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, Turecko, převratDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,590
29,440
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější