nahoru

Bouře v Turecku: Poradce premiéra zkopal demonstranta, předseda vlády uprchl před davem do supermarketu

Veronika Vybíralová 15. května 2014 • 17:00
Erdogan
Erdogan
• foto: 
ČTK

Poradce tureckého premiéra, Yusuf Yerkel, zkopal během demonstrací muže, který byl na zemi přidržován dvěma vojáky. Před protestujícími musel prchnout sám premiér Erdogan, který se schoval v nedalekém obchodě.

Velké pobouření vyvolaly v Turecku videa a fotografie, na kterých Yusuf Yerkel, poradce tureckého premiéra Erdogana, kope do jednoho z demonstrantů. Protestující totiž vyčítají vládě, že umožňuje těžit v dolech, kde nejsou dostatečná bezpečnostní opatření. Při důlním neštěstí v Somě zahynulo 282 lidí a další jsou uvězněni v podzemí. Před rozlíceným davem musel uprchnout i sám premiér Erdogan, který Somu navštívil, aby promluvil k pozůstalým. Mimo jiné také prohlásil: „Takové exploze se v dolech stávají pořád. Není to tak, že by se jinde ve světě nestávaly.“

I přes vyjádření soustrasti a přislíbení řešení celého neštěstí se premiér nesetkal s porozuměním svého lidu. Zatímco z demonstrace v Somě odjížděl, vykřikoval rozhořčený dav: „Vrahu!“ a „Zloději! “ Poté začali protestující dorážet na Erdoganovo auto a volat po jeho rezignaci. Nejprve se premiér musel ukrýt v nedalekém obchodě a teprve po sundání poznávacích značek mohl nepoznán pokračovat ve své cestě.

Jeho poradce Yusuf Yerkel byl mezitím zachycen na fotografiích, kde zběsile kope do jednoho z demonstrantů. Protestující se nemůže nijak bránit, protože ho na zemi Yerkelovi přidržují dva turečtí vojáci. Fotografie se objevila na sociální síti Twitter a má za sebou už miliony sdílení. Fotka tak obletěla svět, který se nad takovým chováním ve většině pohoršuje.

Veronika Vybíralová


Klíčová slova: Turecko, ErdoganDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.