nahoru

Členové mise OBSE zadržovaní ve Slavjansku jsou na svobodě

ČTK3. května 2014 • 10:00
OBSE
OBSE
• foto: 
ČTK

Proruští radikálové dnes ve východoukrajinském Slavjansku propustili tým evropských vojenských kontrolorů, mezi nimiž je i český podplukovník. Ruské agentuře RIA Novosti to oznámil ruský emisar Vladimir Lukin, který na východě Ukrajiny monitoruje situaci. Propuštěno bylo všech sedm důstojníků a pět členů jejich doprovodu.

Podle vůdce slavjanských separatistů Vjačeslava Ponomarjova byla důvodem osvobození obava o jejich bezpečnost v situaci, kdy se ve městě bojuje. "Jsou to mí hosté, nechci aby přišli k úhoně," řekl Ponomarjov ruské agentuře Interfax krátce před propuštěním evropských důstojníků. "Právě teď u mě sedí, hovořím s nimi a chystám se je propustit," prohlásil.

Ve Slavjansku od pátku pokračují boje mezi jednotkami ukrajinské armády a ozbrojenými separatisty, kteří město drží už několik týdnů. Armáda už údajně vyřadila několik povstaleckých kontrolních postů na přístupech ke Slavjansku, do bojů nasadila vrtulníky. Tři z nich povstalci v pátek sestřelili.

Vojenská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla nedaleko Slavjanska zadržena v pátek 25. dubna. V internaci bylo původně osm jejích členů, švédský důstojník byl propuštěn s ohledem na jeho zdravotní stav. Misi na východ Ukrajiny vyslalo Německo, které v ní má čtyři zástupce. Vojenské experty z Česka, Dánska a Polska Berlín k účasti v misi přizval.

Podle odposlechů telefonického rozhovoru, který dnes zveřejnila ukrajinská tajná služba SBU, měl Lukin dnes ráno dorazit do Slavjanska spolu s vysokým představitelem Rady Evropy. Propuštění členů mise OBSE podle odposlechů Lukin předem domlouval s plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU Igorem Girkinem-Strelkovem, který údajně akce separatistů ve Slavjansku řídí.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ukrajinaDiskuse ke článku