nahoru

Počet mrtvých při nepokojích v Oděse se vyšplhal na 41, město drží smutek

ČTK3. května 2014 • 09:23
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
ČTK

Jihoukrajinské město Oděsa vyhlásilo po pátečních násilnostech, při kterých zemřelo nejméně 41 lidí, třídenní smutek. Při potyčkách mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty bylo dalších nejméně 170 lidí zraněno a nemocnice ve městě urgentně potřebují dárce krve, informovala ukrajinská média. Americké ministerstvo zahraničí označilo střety za "nepřijatelné".

Jak uvedla ukrajinská policie, celkový počet obětí z pátku je nejméně 41. Čtyři lidé přišli o život během pouličních střetů a zbytek při požáru budovy odborů, ve které si proruští aktivisté zřídili své sídlo. Většina z obětí zemřela následkem udušení, někteří po pádu z okna, oznámili místní policisté. Za vznícení budovy údajně mohly zápalné lahve.

Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení vyzvalo Ukrajinu i Rusko, aby společně "nastolily mír, právo a pořádek". "Násilí a výtržnosti, které vedly k tolika úmrtím a zraněním, jsou nepřijatelné," stojí v prohlášení.

Situace v převážně ruskojazyčném přístavním městě se začala vyostřovat v pátek odpoledne, kdy na ulicích došlo ke srážkám znepřátelených táborů - proruských a proukrajinských aktivistů. Podobné střety se odehrály již několikrát v minulosti, dosud nikdy ale při nich nedošlo na obětí na životech, poznamenala agentura Reuters.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ukrajina, odesaDiskuse ke článku