nahoru

KLDR a Jižní Korea střílejí u sporné námořní hranice

ČTK, lam31. března 2014 • 10:13
KLDR Jižní Korea
KLDR Jižní Korea
• foto: 
ČTK

Severní Korea a Jižní Korea dnes pálily na moři z děl v oblasti blízko námořní hranice, o níž se obě země léta přou. Obyvatelé jednoho jihokoreského ostrova utekly do krytů. Informovaly o tom zahraniční agentury.

"Dělostřelecké granáty vypálené Severní Korejí dopadly na naší stranu (námořní hranice) a my jsme reagovaly odvetnou palbou," řekl agentuře AFP mluvčí velení jihokorejské armády. Obyvatelé jednoho jihokorejského ostrova dostali rozkaz jít do krytů.

Incident nastal krátce poté, co KLDR vydala varování lodím, aby nevplouvaly do oblasti u západního pobřeží země blízko sporné námořní hranice s Jižní Koreou. Svého jižního souseda vyrozuměla, že chystá vojenské cvičení s ostrou střelbou, informovala dnes brzy ráno agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské vládní činitele.

Oblast, pro niž varování platí, je nedaleko námořní hranice vymezené po korejské válce v letech 1950 až 1953, kterou ovšem KLDR odmítá uznat. Střety mezi vojenským námořnictvem obou zemí si v této oblasti v minulých letech vyžádaly mnoho obětí.

Varování Severní Koreje a následná střelba armád obou států přišly v době zvýšeného napětí v oblasti. Rada bezpečnosti OSN odsoudila Pchjongjang za odpálení raket středního doletu z minulého týdne.

O víkendu Severní Korea obvinila Jižní Koreu z "gangsterského chování", protože "unesla" jednu ze severokorejských rybářských lodí. Jižní Korea loď, kterou zadržela poté, co ji proud zanesl přes společnou námořní hranici, propustila v pátek i s tříčlennou posádkou. Loď měla podle jihokorejských zdrojů porouchaný motor.

ČTK, lam


Klíčová slova: korea, KLDR, bombyDiskuse ke článku