nahoru

Italské Pompeje ohrožuje počasí, je třeba vykopávky lépe zajistit

ČTK, sd5. března 2014 • 11:00
Pompeje
Pompeje
• foto: 
Profimedia

Starověké Pompeje, které lidé již jednou zachránili z popela jsou opět v ohrožení. Tentokrát hrozí, že některé části slavné památky zmizí definitivně.

Silné deště způsobily další škody na památkách ve starověkých Pompejích u Neapole. O víkendu se zhroutily části zdí Venušina chrámu, hrobky a obchodu, jež jsou součástí vykopávek města, které po výbuchu sopky Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu zůstalo zasypáno lávou.

Škody utrpěly objekty v místech nepřístupných veřejnosti. Zaměstnanci zjistili, že se pod náporem padajících kusů zdiva zhroutily přibližně dva metry nedávno opravené stěny někdejšího obchodu. V neděli spadla část zdi s obloukem Venušina chrámu a k úhoně přišla také obvodová zeď největšího pohřebiště starověkého města.

Nový ministr kultury Dario Franceschini svolal naléhavou schůzku k posouzení nových škod a pokroku realizace projektu oprav Pompejí. Evropská unie schválila na údržbu a opravy tamních vykopávek 105 milionů eur (2,9 miliardy korun).

Nejkrásnější místa v Itálii, která budete milovat i v roce 2014

Archeologická lokalita Pompeje, která byla v roce 1997 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Itálie. Každoročně ji přijíždí obdivovat přes 2,5 milionu turistů. Přesto se podle odborníků stále dělá málo pro zabezpečení vykopávek a restaurování zachovalých staveb.

Již po tři roky dochází v Pompejích k častějším případům hroucení tamních památek. V prosinci 2011 se například zbortil jeden ze sloupů vstupního loubí takzvaného domu Loreia Tiburtina a o pár měsíců dříve se zřítila jedna zeď kamenné brány Porta di Nola.

ČTK, sd


Klíčová slova: pompeje, Itálie, počasí


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější