nahoru

Archeologický nález za milióny. Jde o bájný poklad Nibelungů?

ČTK, sd 21. února 2014 • 08:00
Poklad Niebelungů
Poklad Niebelungů
• foto: 
Profimedia.cz

Amatérský archeolog v Německu našel zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty z období pádu Římské říše. Nález vyvolal spekulace, zda se nejedná o legendární poklad Nibelungů, jenž inspiroval skladatele Richarda Wagnera ke slavnému opernímu cyklu. Odborníci hodnotu objevu vyčíslili na více než milión eur.

Za pomoci detektoru kovů si nejmenovaný archeolog splnil sen všech hledačů pokladů v lese u města Rülzheim na jihu západoněmecké spolkové země Porýní-Falc. Pátral tam však ilegálně a svůj nález, obsahující zlaté ozdoby ze šlechtického oděvu, stříbrné sošky a nádobí či pozůstatky pozlacené a postříbřené skládací židle, vydal až pod tlakem úřadů. Ty mluví o mimořádném objevu celoněmeckého významu.

„Časové a místní zařazení nálezu odpovídá epoše ságy o Nibelunzích,“ připustil podle německých serverů oprávněnost spekulací hlavní archeolog Porýní-Falce Axel von Berg. „Nejsme ale schopni říct, zda skutečně patřil k pokladu Nibelungů,“ dodal.

Němečtí experti nevylučují, že nálezce už stihl část zlata nezákonně prodat, a poklad tak mohl být ještě větší. „Místo nálezu bylo zcela zničeno neodbornými zásahy,“ posteskli si archeologové. Podle německých serverů muže už od loňského května vyšetřuje státní zastupitelství ve Frankenthalu.

Von Berg soudí, že nalezené cennosti mohl pod zem ve spěchu ukrýt jejich majitel – vysoký římský úředník, případně šlechtic – nebo i zloději na počátku pátého století našeho letopočtu, kdy Římany děsily nájezdy divokých Germánů. Německé Porýní bylo tehdy součástí Římského impéria.

Píseň o Nibelunzích je středověký hrdinský epos z 13. století, který se v 19. století stal německým národním eposem a inspiroval mimo jiné Wagnera ke složení operní tetralogie Prsten Nibelungův. Podle tohoto eposu zabil válečník Hagen hrdinu Siegfrieda a ukryl jeho poklad v Rýně.

Evropský veletok však za mnoho století několikrát změnil své koryto, a tak poklad Nibelungů už dnes nutně nemusí být na dně řeky, poznamenali němečtí archeologové. Ten z lesa u Rülzheimu chtějí už v březnu představit veřejnosti na zvláštní výstavě v Mohuči.

ČTK, sd


Klíčová slova: reflex, nemecko, pokladDiskuse ke článku