nahoru

Děti a drogy: Jak vypadá detox, kde se ze závislosti léčí mladí lidé

Jiří X. Doležal 19. února 2014 • 14:00
Děti a drogy: Jak vypadá detox, kde se ze závislosti léčí mladí lidé
foto: Pavel Hofman

Tisíckrát za život jsem napsal, že marihuana je méně nebezpečná než alkohol. Nyní v Reflexu píšu, že pro dětského uživatele se tráva stává vysoce rizikovou drogou. Navštívili jsme totiž s fotografem Pavlem Hofmanem dětský detox v Nemocnici pod Petřínem.

Jsem opravdu choulostivý na to, když nějaký trouba vykládá, že za drogovou závislost si každý může sám. To zcela evidentně neplatí pro dětské uživatele, kterým drogu nabídne spolužák nebo kamarád ze sídliště. Pokud někdo začne hulit ve dvanácti, má téměř jistotu závislosti, i na THC. Navíc má řádově vyšší pravděpodobnost než nehulící vrstevníci, že se zblázní, že u něj propukne schizofrenní onemocnění. A konečně úplnou jistotu má, že mu tráva srazí o pěkných pár bodů IQ. Třeba o deset.

A to je jenom tráva. Pod Petřínem se léčí děti, kterým kamarád ze sídliště nabídl ne „jenom trávu“, ale třeba rovnou perník.  A je naprosto děsivé vidět třináctiletou holku na piku. Byl jsem tam při přípravě reportáže několikrát, a po několika hodinách v tamní nemocnici jsem se vždycky potácel dolů na Malostranské náměstí v nejtěžší depresi. Proto hluboce obdivuju lékaře i psychology, kteří na tom dětském detoxu pracují – je to práce tak beznadějná, děsivá a nevděčná, že oni sami by měli nejlepší nárok se zbláznit. Ale nekolabují a slouží nemocným dětem – což je poslání, které nelze zpochybnit ani v případě, že opravdu nemáte rádi narkomany.

Obalka 08 Obalka 08Foto Archív
V novém tištěném Reflexu najdete kromě reportáže Jiřího X. Doležala i další impozantní fotografie z léčebny, které pořídil Pavel Hofman.Klíčová slova: reflex, drogyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.