nahoru

Obama chce podpořit ekonomiku, zase slíbil zavřít Guantánamo

ČTK, jan 29. ledna 2014 • 11:30
Baracka Obama
Baracka Obama
• foto: 
Profimedia.cz

Zvýšení minimální mzdy a kroky k pozvednutí životní úrovně americké střední třídy oznámil v úterý v poselství o stavu unie prezident USA Barack Obama. Šéf Bílého domu dal na vědomí, že svého cíle hodlá dosáhnout i bez spolupráce s Kongresem.

Obama kritizoval příjmovou nerovnost Američanů, kdy střední třída zápasí o zachování životní úrovně, zatímco nejbohatší vrstva prosperuje. Republikáni ale s jeho hospodářskými recepty nesouhlasí.

Prezident prohlásil, že se zasadí o zvýšení minimální hodinové mzdy v zemi ze 7,25 na 10,1 dolaru (přes 200 Kč). Podle řady amerických ekonomů je tento krok tou nejjednodušší cestou, jak účinně pomoci americkým chudým.

Obama chce o zvýšení minimální mzdy pro federální zaměstnance rozhodnout prezidentským dekretem, který nepodléhá schválení Kongresu. Jeho republikánská část se proti plošnému zvyšování minimální mzdy ostře staví. Republikáni varují, že opatření, které má vstoupit v platnost v příštím roce, nepřinese dostatečný užitek a jen dál zvýší nezaměstnanost.

"Dnes, po čtyřech letech hospodářského růstu, jsou firemní zisky a ceny akcií vysoké jaké téměř nikdy předtím. Nejvyšší vrstvy se nikdy neměly lépe. Průměrné mzdy se ale sotva pohnuly, nerovnost se prohloubila," řekl Obama.

Menší část projevu věnoval Obama zahraniční politice. Prohlásil, že bude vetovat případné nové protiíránské sankce, budou-li je navrhovat američtí zákonodárci. Vyjádřil podporu úsilí Ukrajinců o svobodu slova a ochranu demokratických hodnot.

Prezident prohlásil, že během letošního roku by měla být uzavřena věznice na kubánském Guantánamu. "Boj s terorismem není jen záležitosti zpravodajských služeb a vojenských akcí. Je to i věrnost našim ústavním ideálům, je to příklad, který dáváme světu," řekl Obama.

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, ObamaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.