Papež František

Papež František Zdroj: ČTK

Papež pokřtil děti a vyzval matky ke kojení v kapli

Papež František ve vatikánské Sixtinské kapli pokřtil v neděli 32 novorozeňat. Jejich matky přitom vyzval, aby v případě potřeby děti během obřadu bez okolků kojily. Na rozdíl od svých předchůdců promluvil František krátce, srdečně a improvizovaně.

"Křest doprovodí zpěv chóru, ale tím nejkrásnějším chórem je křik vašich dětí," řekla hlava římskokatolické církve překvapeným matkám. "Některé děti křičí proto, že se v kapli necítí dobře, jiné třeba mají hlad. Je-li tomu tak, nakrmte je, nemusíte se dvakrát rozmýšlet," dodal papež.

František už minulý měsíc v rozhovoru s novináři prohlásil, že matky by při jeho kázáních neměly váhat a měly by nakojit své děti, jsou-li hladové. Křest je podle Reuters dalším z projevů nového stylu, který ve Vatikánu po zvolení nového papeže zavládl. František se už zřekl přepychových apartmánů v Apoštolském paláci a žije v menším vatikánském bytě.

Okázalé rezidence využívá František jen k vítání zahraničních návštěv a k projevům k davům věřících na Svatopetrském náměstí. Po městě nejezdí v obrněném papamobilu, ale v běžném automobilu značky Ford. Není výjimkou, že sedí na předním sedadle vedle řidiče. V projevu při křtu, který podle Reuters neměl více než 300 slov, papež vyzval shromážděné matky, aby svým potomkům předaly víru svých předků.