kalašnikov 2012

kalašnikov 2012 Zdroj: Profimedia.cz

Zemřel Michail Kalašnikov, konstruktér nejslavnější zbraně historie

V ruském městě Iževsk dnes zemřel konstruktér legendární sovětské útočné pušky AK-47 Michail Kalašnikov. Bylo mu 94 let. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na informaci, kterou poskytl mluvčí prezidenta regionální ruské Udmurtské autonomní republiky.

Konstruktér si získal celosvětový věhlas jako tvůrce nejrozšířenější automatické pušky. Počet "kalašnikovů", originálů i kopií, se odhaduje na 100 milionů kusů. V Iževsku je i továrna, kde se po desetiletí Kalašnikovovy zbraně vyrábějí. Jsou oceňovány díky jednoduchosti obsluhy, obdivuhodné trvanlivosti i nízké ceně.

Michail Kalašnikov v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu, byl v Iževsku, který leží asi 1300 kilometrů na východ od Moskvy, hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Udmurtský ministr zdravotnictví Vladimir Muzlov tehdy závažnost události před médii zlehčoval. Podobně i Kalašnikovův syn Viktor ujišťoval, že "nic strašného se neděje". Podle něj se otcovo zdraví zhoršilo nejspíše kvůli rozruchu provázejícímu oslavy 94. narozenin, které připadají na 10. listopadu.

ITAR-TASS dnes ale napsal, že Kalašnikova na klinice přijali s žaludečním krvácením.

Vynálezce se v nemocnici letos ocitl třikrát, přičemž informace o jeho zdravotním stavu vždy byly skoupé a někdy i protichůdné. Například v létě, když se léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že mu lékaři voperovali kardiostimulátor, ale později byly popřeny.

Ruská armáda v současnosti paradoxně hledá moderní náhradu za Kalašnikovovu zbraň, které má stále plné sklady. Většina exportu z Iževska tak směřuje na americký trh, kde se uchytily civilní verze "kalašnikovů", prodávané pod názvem Sajga.