Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Profimedia.cz

Zeman: Příčinou neúspěchu SPOZ ve volbách jsem hlavně já sám

Prezident ČR a čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců Miloš Zeman se domnívá, že za výrazný volební neúspěch této strany ve volbách do Sněmovny může hlavně on. Řekl to v rozhovoru pro televizi Nova.

"Kdyby ten neúspěch byl způsoben jednotlivými lídry (SPOZ) v jednotlivých krajích, tak by byly výrazné rozdíly ve volebních výsledcích v těchto krajích. A protože tomu tak nebylo, tak ten neúspěch má společnou příčinu, společného jmenovatele, a já sám se domnívám, že touto příčinou jsem já sám," uvedl v pořadu Střepiny.

Svá slova na Nově nerozvedl, již krátce po říjnových volbách ale řekl, že podpora hlavy státu některé ze stran bývá "polibkem smrti". V České televizi tehdy uvedl, že SPOZ by neměla spoléhat jen na podporu prezidenta a měla by se postavit na vlastní nohy.

V nynějším rozhovoru pro Novu Zeman také zopakoval, že kandidáti na ministry v novém kabinetu by měli rozumět oblastem, které mají řídit. V případě, že prezident jmenuje ministry, musí se podle něj ptát, co o daném resortu ví. Dodal, že předsedovi ČSSD a pravděpodobnému příštímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi je připraven pomáhat v tom, aby vláda byla úspěšná. Jaké má šéf ČSSD v tomto ohledu vyhlídky, hodnotit nechtěl. Připomněl jen, že premiérem Sobotka ještě nebyl, a teprve výkon této funkce tedy ukáže, zda na ni stačí. "Pudink nejlépe ochutnáme tím, že ho sníme," řekl prezident.

Pokud jde o omezení, která mu nařídili lékaři s ohledem na jeho zdraví, snížení spotřeby alkoholu mu prý problémy nedělá. Potíže má ale s omezováním kouření. Dodal, že dodržuje doporučení lékařů a snížil svou spotřebu cigaret na 20, chybějící nikotin ale kompenzuje doutníky a dýmkou. "Lékaři mně omezili cigarety na 20 denně a lékaři se naprosto nezmínili o doutnících, lékaři se naprosto nezmínili o dýmce," uvedl.