nahoru

O bezpečnostní prověrku Mynář zatím nepožádal, uvidíme co řekne Zeman

ČTK, sd 16. prosince 2013 • 10:00
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
• foto: 
ČTK

Hradní kancléř Vratislav Mynář dosud nepožádal o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. Prezident Miloš Zeman přitom řekl, že si Mynář o ní podá žádost do konce minulého týdne. Pokud Mynář prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nedostane, na Hradě podle Zemana skončí.
Zemanův kancléř však v neděli na dotaz ČTK odpověděl, že si zatím žádost nepodal. „Počkejte si. Až požádám, tak se dozvíte,“ řekl prý Mynář redaktorovi a ukončil telefonní hovor.

Prezident Zeman přitom již několikrát jasně vyhlásil, že Mynářovo rozhodnutí požádat o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň vítá, protože to rozptýlí pochybnosti, které se objevovaly. Podle prezidenta ale neexistuje zákon, který by řediteli prezidentské kanceláře ukládal nutnost mít prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň.

V médiích se v minulosti objevily informace, že by Mynář prověrku nemusel získat například kvůli svým některým podnikatelským kontaktům. Jedním z kontroverzních známých měl být například Radim Masný z Opavy. Prezidentův kancléř to vytrvale odmítá.

Mynář je ve funkci zhruba tři čtvrtě roku bez bezpečnostní prověrky, kterou potřebuje, aby mohl přistupovat k některým utajovaným dokumentům. Některých jednání se tak místo něj účastní jeho podřízení, které NBÚ dostatečně prověřil. Zeman dříve řekl, že jeho kancléř předpokládal, že se stane poslancem za Stranu práv občanů - zemanovce a nebude prověrku potřebovat. SPOZ ale ve sněmovních volbách propadla.

Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností jsou pro neprověřeného člověka tajné například přípravy zahraničních cest prezidenta, nebo program cizích státníků u nás. Kancléř, který nemá prověrku také nesmí chodit na jednání vlády a Bezpečnostní rady státu, ani na zasedání Evropské unie či Severoatlantické aliance. Utajení také podléhá příprava prezidentské amnestie. Tu ale Zeman udělovat nehodlá. Agendu prezidentských milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti.

ČTK, sd


Klíčová slova: reflex, mynář, prověrkaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.