nahoru

Vzácná kniha se žalmy se prodala za 14,2 miliónu dolarů

Daniel Baret 1. prosince 2013 • 09:00
Vzácná kniha se žalmy se prodala za 14,2 miliónu dolarů
foto: profimedia.cz

Nejdražší kniha na světě se v úterý vydražila za 14,16 miliónu dolarů v aukční síni Sotheby’s v New Yorku.

Vzácné biblické žalmy jsou první knihou, která byla napsána a vytištěna na území dnešních Spojených států. Podle Sotheby’s se jedná o nový „knižní“ cenový rekord.

Její kupec, filantrop David Rubenstein, ji chce představit americké veřejnosti tím způsobem, že ji bude půjčovat knihovnám po celých Spojených státech a pak ji dá jedné z nich k dispozici na delší dobu.

„Je velice cenná, protože ukazuje počátky západní civilizace v USA,” řekl David Redden, zástupce ředitele aukčního domu Sotheby’s. „Zjednodušeně řečeno: je to první kniha poezie v Americe.”

Původní náklad žalmů byl 1700 kusů, dnes existuje už jen 11 kusů. Ty jsou k dispozici v knihovnách různých institucí, například na univerzitách na Harvardu, Oxfordu, v Newyorské veřejné knihovně a Huntingtonově knihovně v Kalifornii.

Před prodejem vlastnila knihu církve v Bostonu, a to celých 300 let.Klíčová slova: kniha, aukce, dražba, Bay Psalm Book, žalmyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.