nahoru

Slabá koruna už zdražila škodovky

jan, ČTK 20. listopadu 2013 • 15:00
Škoda Octavia
Škoda Octavia
• foto: 
Archív Auto.cz

Automobilka Škoda Auto kvůli oslabení koruny plošně zdražuje. Velkou část dílů totiž firma nakupuje za eura. Nejvíce se opatření dotkne nové Octavie RS, zdraží o 10 000 korun.

Zdraží nejen Octavie, lidé zaplatí více i za fabie, roomstery nebo superby. Základní provedení Octavie RS nyní začíná na 629 900 korunách. "U Octavie RS ale zdražení souvisí spíše s obrovskou poptávkou zákazníků. Vytvořily se velké čekací lhůty, takže nám nezbylo nic jiného než reagovat zvýšením ceny," řekl serveru iHned.cz mluvčí automobilky Vítězslav Pelc.

Superb zdražil o 5000 korun, začíná na ceně 574 900 korun. Malou Škodu Citigo nyní lidé pořídí od 183 900 Kč, zdražila tedy o dva tisíce korun. O jeden až dva tisíce se pak zvedla cena většiny verzí modelů Fabia a Roomster. Zdražily i některé prvky příplatkové výbavy. Například metalíza na fabii stojí 10 900 korun, je tedy dražší o 800 Kč.

Centrální banka zahájila intervence ve čtvrtek 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

jan, ČTK


Klíčová slova: koruna, Jan Jandourek, škoda auto, ČNBDiskuse ke článku