nahoru

Syrští islamističtí rebelové omylem sťali kolegu

ČTK, jan16. listopadu 2013 • 08:00
Syrští islamističtí rebelové
Syrští islamističtí rebelové
• foto: 
profimedia.cz

Islámští radikálové, kteří bojují proti vládě v Sýrii, omylem sťali jednoho svého člena, jejž považovali za soupeře z opačného tábora. S odkazem na video, které islamisté zveřejnili na internetu, o tom informovala agentura AFP.

Na videu islamistických radikálů je vidět dva členy skupiny, jež se hlásí k uskupení Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Zvedají hlavu zabitého před lidmi shromážděnými v Halabu a tvrdí, že je to irácký ší’ita, který bojoval v provládních oddílech.

Syrská exilová opozice ale krátce po zveřejnění videa oznámila, že mrtvý byl identifikován jako Muhammad Marrúší, jenž patřil k jedné z hlavních islamistických povstaleckých skupin – Ahrár aš-Šam. ISIL pak prý uznal, že byl zabit omylem, a jednoho z mužů zachycených na videu zatkl. Je to Tunisan, kterého prý postaví před islámský soud. Druhý pochází z jedné ze zemí Perského zálivu a je na útěku.

Marrúší se účastnil bojů východně od Halabu a byl při nich zraněn. Zdravotníci mu dali uklidňující léky a muž prý poté z polospánku volal Alí a Husajn, což jsou jména dvou významných imámů uctívaných ší’ity. Islamisté dospěli k závěru, že je to ší’ita, a rozhodli se ho setnout. ISIL jejich počínání hodnotí jako válečný zločin.

Proti syrské armádě bojují kromě sekulární opozice také islamisté. Jsou to vyznavači sunnitského islámu a jejich cílem je ustavit v Sýrii islámský stát. Mnozí z nich jsou cizinci a členové radikálních skupin působících i v jiných zemích. V tomto případě se ukazuje, že i pro islamisty platí, že práce kvapná málo platná a dvakrát měř a jednou řež. Kdo to ale v tom revolučním shonu má stíhat se ještě ptát, kdo je kdo? Rozkaz, ten zněl jasně ...

Uprostřed vražedné syrské války vztyčili obrovskou sochu Ježíše

ČTK, jan
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější