nahoru

Záznam Rathova zatčení vyvrací jeho předešlé námitky

ČTK, luh29. srpna 2013 • 12:46
David Rath
David Rath
• foto: 
ČTK

Krajský soud v Praze přehrál videozáznam z loňského zadržení tehdejšího poslance Davida Ratha. Poprvé měla veřejnost možnost vidět, jak tehdy Rath reagoval. Video ukazuje, že exhejtman krabici s penězi z dohledu neztratil a její obsah (tedy peníze) byl ukázán před ním.

Kriminalistů se lekl. Po zadržení působil místy nervózně. Měl v ruce tašku s krabicí, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji ale policista rozdělal, byly tam bankovky. Podle spisu to byl sedmimilionový úplatek. Rath to odmítá a tvrdí, že byl v šoku, když viděl peníze místo vína.

Několik kriminalistů v civilu čekalo na Ratha za rohem domu v Rudné u Prahy 14. května krátce po 20:00 hodině. Odcházel z domu někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, kde měl schůzku s ní a jejím přítelem, manažerem nemocnic a exposlancem Petrem Kottem. Když vyšel, nesl v rukou tašku a přes rameno brašnu. Mířil k autu. Kriminalisté na něj z boku promluvili a Rath se jich lekl.

Tašky pak položil na zem, policisté je prohledávali před ním. Při prohlídce tvrdil, že má peníze pouze v peněžence a v igelitové tašce je krabice s vínem. Kriminalista zamířil kamerou na krabici a před Rathem ji nahoře rozřezal a otevřel. "To nebude víno," řekl policista, když viděl, že je krabice na šest láhví alkoholu až po okraj plná bankovek. "To je zajímavé," odvětil Rath.

Rath neměl krabici pod dohledem

Exposlanec se u soudu v minulých týdnech ohradil, že téměř dvacet minut neměl krabici pod dohledem, protože stál opodál a měl jiné starosti, než sledovat policejní postup. Naznačil, že s krabicí mohli kriminalisté nějak manipulovat, a že u jejího otevírání nebyl žádný svědek. Z videozáznamu je ale patrné, že policie ji rozdělala krátce po zadržení a i dále byly zabavené věci v Rathově blízkosti.

Policistka, která zásah vedla, mu řekla, že je podezřelý z přijetí úplatku v souvislosti s veřejnou zakázkou pro stavební firmu Konstruktiva Branko. Rath kroutil hlavou, že tomu nerozumí. "O tom si popovídáme později," odpověděla kriminalistka.

Soud s Rathem: Kovanda obvinění odmítl. Co prozradí video ze zatčení?

Rath si vyslechl, že je zadržen bez předchozího souhlasu státního zástupce, protože věc nesnesla odkladu. Policistka pak žalobci telefonovala, že zatkla poslance a je nutné obeznámit šéfku Sněmovny. Rath se ohradil, že má imunitu. Na to mu kriminalistka řekla, že je zadržen ihned po spáchání trestného činu, a proto tomu nic nebrání. Policistka mu také řekla, že podle ní jsou všechny tři důvody pro vzetí do vazby - hrozí útěk a skrývání, mohl by ovlivňovat svědky a také pokračovat v trestné činnosti.

Když mu policisté prohledávali jeho věci, stál opřený o dveře garáže s rukama v kapsách. Bylo vidět, že ho akce policie překvapila. Výraz měl většinou neměnný, pouze místy si kousal rty a působil nervózně.

Pár minut po zatčení byl slyšet opodál křik policejního komanda, které vtrhlo do domu zadržet Pancovou a Kotta.

ČTK, luh


Klíčová slova: David Rath, korupce, soud, VIDEODiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,480
21,790
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější