nahoru

Hořící stromeček je pěkná kratochvíle! Pankáč Jan Haubert odpovídal čtenářům Reflexu

luk20. prosince 2012 • 06:00
Jan Haubert
Jan Haubert
• foto: 
David Kraus

Visací zámek letos slaví třicet let od založení kapely. Při té příležitosti se můžete jeho lídra Jana Hauberta prostřednictvím on-line chatu Reflexu zeptat na to, co vás zajímá.

 

Kapela Visací zámek, zkráceně Visáči, byla založena v roce 1982 a unikátní na ní je to, že celých třicet let hraje v nezměněné sestavě.

 

Do povědomí posluchačů se pánové zapsali hity jako Dopravní značky nebo Uniformy. Jejich hudba by se dala popsat jako dřevní heavy-metal, styl jejich textů je anarchopacifistický, občas nihilistický.

 

 

Mezi mladšími posluchači je nejpopulárnější notoricky známá Známka punku a přestože většina členů oslavila padesátku, stále zpívají Nevěřte nikomu, komu je přes třicet a končit rozhodně nehodlají.

 

Přečtěte si odpovědi frontmana Visáčů na otázky čtenářů Reflexu:

Online rozhovor s Janem Haubertem

Petr, 20. prosince 2012 • 15:43
Je těžké pro členy kapely být 30 let skromní a nejlepší? :-)
Ano, hlavně ta skromnost se někdy těžko udržuje. Já už musím končit, děkuji všem za otázky, vzkazy a pozdravy a Punk s Vámi!!!!!
Jirka, 20. prosince 2012 • 15:36
Textu k jaké písni od VZ si nejvíce považujete (z vlastní produkce, Gellnera a další nepočítaje :) )?
Považuji si všech, které jsem zahrnul do knihy Básně. V současnosti si často vybavím nějakou sloku z písní Noviny nebo Problémy. Je to stále nečekaně aktuální. Třeba: Politici do tebe ryjou svoje hesla - jako do stěn veřejnejch záchodů...
Helena, 20. prosince 2012 • 15:34
Dobrý den, VZ je pro mě nostalgie jako Brno, ale postupem času mi došlo cosi, co jsem si jako teenager až tak neuvědomovala, totiž tu neskutečnou nadčasovost textů, tu jejich až geniální poetičnost. Je opravdu vzácné, aby texty k písničkám obstály i bez muziky - a ty vaše k těmto výjimkám patří, ba troufám si tvrdit, že patří k tomu nejlepšímu z české poválečné poezie. Tak mě tak napadá - psal/i jste někdy básničky i "jen tak", třeba takovou tu "mladistvou subjektivní lyriku"? A máte nějaké oblíbené básníky (kromě např. Gellnera nebo Morgensterna, což je asi jasné)?
Jo, básně jsem začal psát na gymnáziu a jeden čas jsem chrlil jednu za druhou. Takové subjektivní a s volným veršem, rýmy byly výjimkou. Tehdy jsem četl hlavně beatníky, Corso, Ferlingheti a Creeley a tak. Z českých básníků jsem pročítal Kainara a Hraběte, jak mě Mišík naučil. Ale taky Hlaváčka a Karáska ze Lvovic a vždy jsem miloval K.J.Erbena.
Martin O., 20. prosince 2012 • 15:25
Ahoj, právě píšu seminárku na téma "Hudba jako zbraň myšlenky". Já osobně mám pocit, že do značné míry jste vy i ostatní punkové a undergroundové kapely bořili ten hnusný bolševický režim, ve kterém musely žít moji rodiče. Strašně vás i jiné kapely za toto uznávám. Rád bych se zeptal na to jak jsi to tehdy vnímal.
Ano, odpor proti komoušům byl hlavní důvod, který nás držel pohromadě. Napřed jsme to až tak nebrali, ale když přišly zákazy a snaha StB nás zničit, řekli jsme si: Tak to zrovna ne!!!!
Jan, 20. prosince 2012 • 15:22
Neplánujete vydat nějakou obsáhlou knižní historii kapely? Rád bych něco počet. Díky
Už několik měsíců nás zpovídá novinář Tonda Kocábek. Snad z toho něco bude.
JENDA, 20. prosince 2012 • 15:21
Zdravím, je pravda že text písně TEMELÍN vám Záviš prodal za malýho ruma?
Ano to je pravda. Musel jsem taky slíbit, že na konci písně bude vždy výkřik ČIN ČIN. Na tom Záva trval.
dead, 20. prosince 2012 • 15:19
Aký má punker názor na nelegálne sťahovanie hudby? Je pre vás človek, ktorý si stiahne celú vašu diskografiu vašim fanúšikom?
Já občas něco stáhnu, když vůbec nevím, jaké to je. Jako ochutnávku. Když se mi to líbí, koupím si originál. CD nevypaluju už dlouho.
Hanka, 20. prosince 2012 • 15:17
Zdravím, proč už VZ není tak často ve Vagonu?
Do Vagonu se hned v lednu vrátíme. V létě jsme furt objížděli festivaly a na podzim jsme už připravovali 30 let, tak jsme chtěli nechat Pražáky trochu vyhladovět.
vdry, 20. prosince 2012 • 15:16
Znáte kapelu Eman E.T. Pokud ano, co si o ní myslíte?
Kapelu (lépe řečeno duo) jsem viděl jen jednou a bylo to dost šílené. Jen jsem čuměl!
Martin Síla, 20. prosince 2012 • 15:13
Ahoj Hony, ponejprv ti chci říci, že "VISÁČEMA" jsem odkojen a za to dík. Otázkana tebe: Karel Schwarzenberg ano, nebo ne. A proč? Dík.
Karel asi ano, nikdo lepší není. On má aspoň kontakty s důležitými lidmi, ne s kmotry. A myslím, že už nemá osobní ambice, je za vodou.
Jan Stejskal, 20. prosince 2012 • 15:10
Dobrý den, myslíte svoji muziku i texty vážně, nebo se jedná o recesi?
Asi tak půlku písniček myslím vážně, ale vůbec mi nevadí, když to tak posluchači neberou.
Dušan, 20. prosince 2012 • 15:08
Za akých okolností vznikal alb. Sex. príde mi miestami až filozofický, žeriem to. Aké boli vplyvy, aké máš pocity keď si na neho spomenieš? Hráte z neho niečo, máš na ňom oblúbenú pesničku?
Sex byl trochu příklon k rádiovému soundu, firma Monitor to tak chtěla a producent Michal Ambrož nás ani nepustil k míchačce. Dnes bych několik věcí nazpíval energičtěji. Ale textově si za Sexem stojím, byl jsem velmi nešťastně zamilovaný a to básníkům vždy velmi svědčí!
Jirka, 20. prosince 2012 • 15:04
Zajímalo by mě, jak zpětně hodnotíte album Visací zámek znovu zasahuje!, které mi přijde oproti zbylé produkci velice slabé.
Mě se VZ znovu zasahuje zdá až příliš ryčné, některé texty mi s odstupem taky nepřijdou nic moc. Ale to je jen můj názor.
Petr K. R. , 20. prosince 2012 • 15:00
Nazdar, jsem rád, že pořád tolik let jedete dál, jste taková jistota naší scény... Měl bych otázku, jak vás inspirovaly "oldschool punkové" kapely typu Exploited, Casualties, Broken Bones, Discharge apod... ? Třeba u takové "Fuk", mi tehdy okamžitě naskočili Casualties, "Čekání" je docela ala "Jimmy Boyle" od Exploited :D /až se mi zdá že je to přímo coververze/. Jinak já jsem momentálně založením spíše thrasher :D, zajímá někoho z kapely tato scéna ? A které vaše album Ty osobně považuješ za nejlepší (u mě "3 Locks" a že by samozřejmě to poslední jako muzikanti vždy říkají ? :D ) a které myslíš, že berou nejvíce fanoušci ? Přeji pěkný den...
Ano, Exploited byli pro mě zjevení a velkou inspirací, zrovna u písně Fuk je to jasné. Čekání jsem neobšlehl, to musí být fakt náhoda. Já mám nejradši naše alba Jako vždycky a Punk, trash poslouchá nejvíc Michal Pixa.
Hynek, 20. prosince 2012 • 14:51
Zdravím ! Myslíte si, že Bohemka postoupí do ligy ?
Bohemka postoupí určitě. Jde o to, aby se tam pak i udržela. A mohla hrát v Ďolíčku!
Annie, 20. prosince 2012 • 14:50
Zdravím Honny, tak jaká byla úterní opera? Užij Vánoc a ve Vagonu naviděnou! ;-))
Opera byla nevídaně smutná a končila sebevraždou hlavní hrdinky, to jsem nečekal! Také přeji hezké Vánoce!
Djud, 20. prosince 2012 • 14:49
Dobrý den, na internetu koluje, podle mého názoru, již legendární a naprosto parádní video, kde recitujete svou báseň Večírek. Jak vzpomínáte, pokud si to teda vzpomínáte, na natáčení? :D
Natáčení proběhlo rychle, myslím na třetí pokus, za půl hodiny bylo po všem, fakt paráda. Pil jsem opravdové kořalky, takže po prvních dvou pokusech jsem se už rozparádil. Tohle video by měli dát v ČT jako chvilku poezie, aspoň na Silvestra!
Petu, 20. prosince 2012 • 14:46
Ahoj, zajímalo by mě, jaký máš názor na elektronickou hudbu? Co třeba Prodigy, jsou punk?
Prodigy jsou disko, ale Ministry slušný punk!
dead, 20. prosince 2012 • 14:44
Neviem ci je to v sulade s vacsinovym vkusom, ale najvyssie z tvorby VZ je u mna "depresivny" album Jako vždycky. Aky mate po 18 rokoch nazor na tento album?
Já mám toto album taky moc rád, ale až tak depresivní mi nepřipadá, to spíš Three Locks bylo chmurné. Jako vždycky mi vždy přesně připomene, čím jsme tehdy žili. A připomene mi klub Petynka. To byly divoké, ale veselé časy. Třeba jak jsme jezdili z koncertů ožralí autem! Na policejty jsme tehdy úplně kašlali.
Jirka, 20. prosince 2012 • 14:39
Honzo podlo mne je VZ je taková zvláštní věc, říkáte si puková kapela ale nějakej ortodoxní punk už to moc není, hudebně už ste dost vysoko a texty sou na punk někdy až moc chytrý. A aby toho nebylo málo, tak na vašich koncertech se lidi chovaj líp a spořádanějc než ne kdejaký diskotéce, žádná velká výtržnost. Prostě mi přijdete jeko taková milá legendami opředená kvalitní bigbeatová kapela. Nepřemejšleli ste někdy, že byste nějak přitvrdili či naopak se posunuli někam na populárnější výsluní? Doufám, že vás tahle otázka nenaštve,sem váš velý fanoušek!!!
Ano, myslím, že máš pravdu. Ten punk jsme si kdysi přilepili ke jménu sami a chtěli jsme tím říct, že nám jde hlavně o zábavu. A že nejsme žádní Umělci.
Hugo, 20. prosince 2012 • 14:35
Zdravím a taktéž děkuji za narozeninový koncert. Chtěl jsem zeptat, jak se vlastně Visací zámek seznámil se Závišem?
Když jsme kdysi hráli ve Znojmě, pouštěl místní zvukař před koncertem jakousi šílenost, kde se furt opakovalo cosi o starém kokotovi. To nás hned zaujalo. Pak v kořalně Kamzík pouštíval vedoucí o půlnoci ty nejsprostší písně. A pak jsem konečně vypátral i Závišův koncert v Praze, byl v Platónské jeskyňce na Žižkově a tam jsem mistra konečně slyšel živě. Hned jsem ho ukecal, ať nám brnkne v Akropoli na 20-ti letech VZ. Od té doby spolu kamarádíme.
Dušan, 20. prosince 2012 • 14:30
Ako oslávite 30,5 roka kapely?
Na letních festivalech! Ale my budeme tu třicítku slavit skoro celý rok, hlavně na jaře, to by mělo být velké turné.
Alice, 20. prosince 2012 • 14:28
Ahoj, hodně zdaru celé kapele a díky za zhudebnění nekterých básní mistra Gellnera! Narodil si se ve dne nebo v noci?
Prý v 17.45, takže asi za soumraku.
Martin, 20. prosince 2012 • 14:27
Dobrý deň. Pamätám, ako prednedávnom Česká televízia, zrejme nechtiac, pobavila divákov zámenou Vás s hip-hopovým hudobníkom Vladimírom 518, na čo ste aj upozornili na facebookovej stránke VZ. Tak by som sa spýtal, či sa s aj poznáte s nejakými inými umelcami z tohto žánru, resp. čo hovoríte vy na Hip-hop?
Aj, musím přiznat, že vlastně žádného hip-hopera osobně neznám. A zatím se pořád nejvíc líbí prastaré album Jižák od Manželů.
wordup, 20. prosince 2012 • 14:25
Dobrý den, chtěl jsme se zeptat na vaše zebrové gatě, jedná se o vlastní výrobu? Jsou naprosto úžasné!!! Jak se Vám líbí kapely jako Garáž, či Psí vojáci? Myslím si, že spolu s Visáčama to je to nejlepší, co je u nás k mání... stále :)
Ano, pruhované gatě jsem sám vyrobil a povedly se. Černé pruhy musím čas od času přetřít znovu, barvy na textil moc nevydrží. Garáži i Psímu vojsku přeji jen to nejlepší!!!
Martin, 20. prosince 2012 • 14:22
Zdravím Vás, vzpomínám si na vaše dva koncerty, první v Rockhillu v Ostravě, někdy v roce 1991 a druhý v "13" v Opavě asi před 4 lety. Oba skvělé, ten druhý byl podstatně tišší:-) Kdy zase budete hrát V Opavě? Díky
My si koncerty moc nevybíráme. Pořadatel se domluví s agenturou a je to. Zájem musí přijít od pořadatele koncertu.
Dan, 20. prosince 2012 • 14:19
Ahoj, kolik volného času Ti zabere Visací Zámek? A co vlastně děláš mimo kapelu?
Visací zámek je moje práce, všechen čas mimo něj je naopak volný čas. Mám ho fakt spoustu, hodně čtu, koukám na sport, popíjím v hospodách. Zatím paráda!
FANTOMAS, 20. prosince 2012 • 14:17
1.) Hola Hony, bude z 30cítek DVDéčko? Koncert to byl výpravný dlouhý a rád bych ho shlédl znova neb pohled s kotle jsem měl malinko rozmazaný ;-) a tak jsem o lecos přišel. 2.) Jo a ještě něco jak to bylo s tím 6tým členem VZ Brutálním F.E. byl skutečně v začátcích strůjcem vzniku VZ nebo to byla jen postavička co se jen mihla? Jak dalece inspiroval směr a druh hudby co jste začli hrát - MetalPunk x Morgenstern/Gellner...? Předem děkuji za odpovědi, za hudbu a knihy a příjemný punkovánoce přeji F.
Bude-li DVD, nevím, ale natočeno to je a sám se těším, až se podívám, jak to vlastně celé vypadalo. Projekci na plátně jsem neviděl vůbec, Rasputiny jen občas a striptérku pouze zezadu. Brutální F.E. byl Visací zámek číslo 6 a plnil funkci náhradního zpěváka. Nikdy však na něj nedošlo, mé hlasivky byly k neumoření.
Petr, 20. prosince 2012 • 14:12
Zdravím Vás, dovolím si poznámku, že Váš koncert na Výstavišti i přes max. nasazení kapely vyzněl poněkud všedně oproti skvělým akcí v Lucerně. Byly důvodem pro ústup na Výstaviště finace? A nebylo v koncertě "přepavláskováno"? Díky za odpověď.
Výstaviště nebyl ústup, naopak. Do Lucerny se nevejde tolik lidí, nevešly by se ani plátna na projekci, stánek J.D. a podobné atrakce. V Lucerně nesmí být ani přídavné výčepy. Blbé je, že máme narozeniny v prosinci, takže bývá holt zima a neútulno. Pěkný sál se v Praze těžko hledá.
Martina, 20. prosince 2012 • 14:06
Ahoj, jak slaví pankáč Vánoce? :-)
Pankáč si dělá, co chce. Ale hořící stromeček je pěkná kratochvíle!
Jirka, 20. prosince 2012 • 14:05
Pamatuju si jak jsem za komunistů hltali vaše nahrávky na stokrát přehravaných kazetách. Máš ty nahrávky někde schované?
Těch nejstarších nahrávek moc nemám, nějak se poztrácely. Oni to spíš nahrávali a šířili lidé, které jsme ani neznali (třeba Cibulka, toho jsem v životě neviděl a přitom měl v katalogu několik našich kazet.)
píčus, 20. prosince 2012 • 14:02
Dá se z rumu udělat sifon?
Bezpochyby. Mě by ale víc zajímal opačný postup.
Lukáš, 20. prosince 2012 • 14:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se má podle Vás člověk netoužící po materiálních požitcích vyrovnat s čistě konzumní společností, kterou je obklopen?
Já myslím, že takový člověk je ve výhodě, nemusí se tak honit a dřít jako konzumáci. Jen asi hůř hledá opravdové kamarády.
Mechmel, 20. prosince 2012 • 13:58
Ahoj, je velice úctyhodné, že jste to spolu vydrželi tak dlouho. Jak jste to dokázali a jak jste překonávali období "ponorek", kterým jste se jistě nevyhnuli? Dochází u vás k diskusi a kompromisům, anebo má někdo direktivní "poslední slovo" s tím, že se některý člen kapely musí tzv. podřídit? Dále by mě zajímalo jestli skládáte songy jen na základě díla náhody, z toho, co náhodou vznikne ve zkušebně, anebo se snažíte songy skládat a zaranžovat tak aby dávaly ve finále smysl? Respektive který z těchto přístupů převažuje? Díky za odpovědi a punk´s not dead volové - vy jste toho důkazem! Ať to hraje spoustu dalších let přeje Michal Mechmel
My se hádáme jen zřídka. Když se něco rozhoduje, stačí tři hlasy pro a věc je schválena. Ještě že je nás 5, tedy lichý počet! Ano, snažíme se, aby songy měly smysl. Už dlouho nemáme zkušebnu, písně vymýšlíme doma a nápady si posíláme mailem.
Klára Hladíková, 20. prosince 2012 • 13:54
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda chystáte dotisk knih Básně aneb Visací zámek podle Jana a Všelijaké povídky. Jsou totálně rozebrané a moje knihovna po nich nesmírně touží! :)
Ano, další dotisk se připravuje. Na jarní tour už by Básně opět mely být k mání, nejen na koncertech, ale i v krámech.
Jirka, 20. prosince 2012 • 13:53
Zdravím, neplánujete vydat CD dosud nezveřejněných písní, hlavně z počátečních let tvorby?
Ono už moc nezveřejněných písní není. Poslední zbytky jsou na 2CD Atentát na kulturu.
Daňýk, 20. prosince 2012 • 13:52
Kdy podle tebe umře punk?
Nikdy, přečti si nový Reflex.
michal pseudopunk, 20. prosince 2012 • 13:51
Ahoj, co je známka punku?
Blbě se neptat.
Vzorin, 20. prosince 2012 • 13:51
Pane Haubert, slysel jsem ze nesnasite kapelu U2.Muzete mi rict proc?
Od U2 se mi líbily jen první dvě desky. Pak to začalo být patetické a furt stejné. Bono mě štve svou snahou spasit svět, ale jinak jsou mi U2 ukradený a ať si dělají, co chtějí. Vadí mi to, že jsou k nám stále přirovnáváni délkou svého trvání. Poprvé to řekl Jiří Černý a po něm to všichni novináři donekonečna opakují. Copak neexistuje jiná kapela, která by hrála tak dlouho bez změny sestavy? Třeba Bratři Ebenové???
Zizu, 20. prosince 2012 • 13:45
Zdar, díky za báječný narozeninový koncert! Chci se zeptat, kdy vyjde DVD
Ještě jsme záznam neviděli ani neslyšeli. Ale snad z toho něco bude.
Adéla, 20. prosince 2012 • 13:44
Dobrý den, poradíte mi, kterého prezidentského kandidáta volit, aby příští prezident nebyl buzna?
Inu, kníže na buznu nevypadá. Ani rýpavý není, je to kliďas.
marcel, 20. prosince 2012 • 13:42
ahoj, kedy idete na turne po slovensku...
Nedávno jsme hráli v Blave, celé slovenské turné se nám ještě nikdy nepovedlo. Ale teď máme nového managera, tak se to třeba změní. Sleduj www.visaci.cz!
Markus, 20. prosince 2012 • 13:39
Ahoj Hony, jakou muziku posloucháš v autě a jaké CD sis naposledy koupil?
Já vůbec auto nemám a cestou na koncerty si nepouštíme nic. Naposled jsem koupil živák kapely Garage.
Soukee, 20. prosince 2012 • 13:38
Ahoj! Léta si lámu hlavu s tím, jestli je John Debil reálná postava a případně, jak svoji "slávu" nese. To by (asi nejen) mě dost zajímalo :o))
Ano,John Debil opravdu čepoval na Strahově pivo a opékal párky, naposled jsem ho však viděl v roce 1985. Co je s ním teď, netušíme. Mimochodem, jmenoval se Zdeněk Novák, víme to, neboť měl v kiosku vystavené pohledy, které mu posílali manželé Zátopkovi a on se jimi pyšnil.
Pavel, 20. prosince 2012 • 13:34
Zdravím, předně chci poděkovat za Vaší hudbu. Chtěl bych se zeptat na Vaše hudební vzory. Před nedávnem vyšel na DVD koncert Led Zeppelin z roku 2007, viděl jste ho? Případně jak se vám líbí hudba Led Zeppelin. P.S. Nezdá se Vám ten Malátnej nějakej malátnej? :-)
Koncert z roku 2007 jsem neviděl, ale Zeppelíny miluju a jejich řadové desky mám všechny.

luk


Klíčová slova: rxrx, marketalukaskovaDiskuse ke článku