
Fotomanipulace samozřejmě nejsou žádná novinka a novinkou nebyly ani před 20 lety, kdy se na webu - tramtadadá - objevila úplně první fotografie. Situace je ale jiná v tom, že Photoshop a další nástroje je umožňují dělat snadněji a rychleji a že internet je umožňuje rychleji rozšířit. Ale samozřejmě najdeme řadu příkladů i předtím. Česko(slovensko) s tím má bohatou zkušenost díky éře komunismu: Zápotockému se přidal dav lidí na fotku z jeho řečnění na náměstí, z fotky Gottwalda zmizely nepohodlné osoby a tak dál.
Novodobé průšvihy s Photoshopem mají nejčastěji tři líhně: buď jsou to manipulace novinářů, které zesilují dramatičnost fotky, nebo jsou to nešťastné reklamní fotografie a nebo se jedná o podvody, které mají zmást veřejnost.
1. Posílení dramatičnosti
Příkladem budiž tato fotka od Adnana Hadždže, který chtěl udělat doutnající město v době libanonského konfliktu ještě mohutnější - akorát velmi amatérským a okatým způsobem. Znamenal to pro něj konec spolupráce s agenturou Reuters.
2. Fotografické "kachny"
Po útocích 11. září 2011 kolovala na internetu tato fotografie, na které má být zachyceno letadlo mířící do jednoho z mrakodrapů - dvojčat. Pak ale koumáci odhalili řadu slabin: například fakt, že letadlo letělo z jiné strany a podobně...
3. Manipulace v reklamě
Jako třeba tato fotografie, která je jak z Matrixu. Snaha o zvětšení poprsí nám krapet přiohla dveře. Občas se na fotku vloudí nějaká noha navíc nebo jiná chybí, občas fotograf zapomněl vyretušovat i odraz nebo stín.
Podívejte se na další příklady v galerii:
Další příhlady můžete najít například na blogu Photoshop Disaster.