nahoru

Pět nejzajímavějších opuštěných měst. Prohlédněte si je

Jan Rádl 26. září 2011 • 12:24
Pět nejzajímavějších opuštěných měst. Prohlédněte si je
foto: Profimedia.cz

Ukrajinské úřady nedávno pozastavily turistické výlety do Zóny v Černobylu. Důvodem je netransparentní tok financí z těchto návštěv. Apokalyptická krajina Černobylu přiláká ročně až deset tisíc zvědavců. Krajina okolo sarkofágu jaderné elektrárny však nepatří mezi jediné atrakce tohoto typu.

 

Kolmanskop - Namibie Kolmanskop - NamibieFoto Profimedia.cz

Kolmanskop - Namibie

V roce 1908 vyrazili obyvatelé Kolmanskopi do pouště, která představovala obrovský zdroj diamantů. Díky tomu se malinká vesnička začala rychle rozšiřovat. Slávu města však ukončila první světová válka a obchod s diamanty byl zastaven. Vesnice začala chátrat a obyvatelé ji opustili. Za pár let celou oblast pohltil písek.

 

San Zhi - Taiwan San Zhi - TaiwanFoto Flickr.com / Charles Windlin

San Zhi - Taiwan

San Zhi se mělo stát metropolí pro bohaté a úspěšné. Moderní stavby a architektura, futuristický design na každém rohu. Poté, co se při výstavbě začala rychle množit smrtelná zranění dělníků a vážné úrazy, byl projekt zastaven. San Zhi se stalo mrtvým městem.

 

Craco - Itálie Craco - ItálieFoto Profimedia.cz

Craco - Itálie

V roce 1981 měl Craco téměř 2000 obyvatel. Vlivem chudoby se však většina z nich přestěhovala pryč. V letech 1892 až 1922 se 1300 obyvatel přesunulo do USA. Po prvním exodu začala město sužovat častá a silná zemětřesení. Zbytek obyvatel opustil město po roce 1972.

 

Oradour-Sur-Glane - Francie Oradour-Sur-Glane - FrancieFoto Profimedia.cz

Oradour-Sur-Glane - Francie

Osud vesnice Oradour-Sur-Glane je velmi podobný našim Lidicím a Ležákům. Za Druhé světové války bylo veškeré obyvatelstvo popraveno německou armádou. Na rozdíl od českých vesnic však byla tato zanechána napospas a nebyla zcela zničena.

 

Pripjať - Ukrajina Pripjať - UkrajinaFoto Profimedia.cz

Pripjať - Ukrajina

Již zmiňovaná Zóna jaderné elektrárny Černobyl se stala jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Ukrajiny. Na okraji Zóny se nachází městečko Pripjať, které bylo vystavěno pro zaměstnance JEČ. Po evakuaci zůstalo město stejně jako celá Zóna bez známek života.

 

 Diskuse ke článku