Vojenský výcvikový prostoru Libavá - ilustrační foto

Vojenský výcvikový prostoru Libavá - ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá vybuchla munice, jeden voják zemřel

Jeden voják zemřel na místě dnešního výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Osm lidí je zraněných, mezi nimi sedm vojáků a jeden občanský zaměstnanec. Jde výhradně o Čechy. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva obrany David Polák. Výbuch nastal krátce po 11:00 v prostoru trhací jámy Čermná. Munice vybuchla při plánovaném výcviku pyrotechniků, všichni byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí.

Podle mluvčího FNOL jsou dva zranění, kteří byli transportováni z místa neštěstí letecky, již v péči lékařů. "Neznáme v tuto chvíli ještě míru jejich poranění, procházejí prvotními vyšetřeními, včetně CT vyšetření. Dva jsou k nám transportováni sanitkou," uvedl mluvčí Fritscher. Přijetí čtyř zraněných vojáků Vojenskou nemocnicí Olomouc se ČTK nepodařilo potvrdit kvůli nepřítomnosti ředitele nemocnice.

Na místě zasahovala olomoucká krajská záchranná služba, podle její mluvčí Lucie Mikiskové k události dorazily dvě posádky z Olomouce a vypomáhala také letecká záchranná služba z jiného kraje.

Podle informací ze stránek Vojenského újezdu Libavá bylo na dnešek naplánováno ve vojenském prostoru cvičení, omezen je provoz na přístupových komunikacích a nahlášena je i zvýšená hlučnost a průjezd okolními obcemi.

V minulosti například v červenci 2021 utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kteří čistili od munice bývalou pěchotní střelnici Kolvín. Při manipulaci ale jedna střela vybuchla. Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni, který později před soudem čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozilo mu až pětileté vězení. Obžaloba ho vinila z toho, že jako hlavní pyrotechnik nesprávně identifikoval nalezenou dělostřeleckou munici jako náhradní a při manipulaci s ní porušil předpisy.

Pyrotechnik s mnohaletou praxí u armády, včetně účasti na zahraničních misích v Afghánistánu, ale u soudu uvedl, že na skládku nechal přemístit jen nalezenou dělostřeleckou munici bez výbušniny. Výbuch vysvětloval tím, že zraněný voják zřejmě našel ještě jinou střelu, nikomu to ale neohlásil a střelu se sám snažil demontovat. Ta ale explodovala. Soudy pyrotechnika osvobodily.